• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pobeda Filipa Vujanovića,vatromet u Podgorici

Na predsedničkim izborima u Crnoj Gori prema prvim preliminarnim rezulatima, pobedio je dosadašnji predsednik Crne Gore Filip Vujanović. U Podgorici je vatrometom proslavljena pobeda Vujanovića.

Crnogorski predsednik rođen u Beogradu

Na predsedničkim izborima u Crnoj Gori prema prvim preliminarnim rezulatima, pobedio je dosadašnji predsednik Crne Gore Filip Vujanović. U Podgorici je vatrometom proslavljena pobeda Vujanovića.

U sedištu Demokratske partije socijalista i Vladi Crne Gore, Vujanović je pristalicama poručio da će "biti predsednik svih građana Crne Gore" i da će uvesti Crnu Goru u Evropsku uniju, jer joj je tamo mesto.

Prema podacima podgoričke organizacije za posmatranje izbora, Centra za monitoring (CEMI) sa 243 biračkih mesta, na osnovu 92,6 odsto obrađenog uzorka, Vujanović je osvojio 52, 3 odsto glasova.

Opozicioni kandidati Andrija Mandić, Nebojša Medojević i Srđan Milić osvojili su po 19,2, 17,3 i 11,2 odsto glasova. Dakle, sva trojica su ukupno dobili 47, 7 odsto glasova.


CEMI je saopštio i da je na izbore izašlo 68, 3 odsto birača.

Predstavnici CEMI-ja saopštili su da je mogućnost greške u proceni rezultata izbora plus minus jedan odsto i da se sa sigurnošću može reći da je Vujanović pobedio u prvom krugu

Birališta su zatvorena u 21 čas. Tokom glasanja nisu zabeležene značajnije nepravilnosti.

Državna izborna komisija saopštila da do utorka neće saopštavati ni preliminirane ni zvanične rezultate o predsedničkim izborima.

Nešto više od 490.000 birača se izjašnjavalo o četiri kandidata za predsednika Crne Gore. Za pobedu u prvom krugu, kandidat mora da dobije više od polovine glasova biračkog tela.

Uz zvuke crnogorskih narodnih pesama i neizbežnog hita grupe "No Name" - "Zauvijek moja", Vujanović je pristalicama poručio da sada svi zajedno treba da se okrenu jedni drugim i da zajedno grade bolju budućnost.

"Već mesec i po dana govorim da ćemo pobediti. Pobedili smo za sve vas, za našu Crnu Goru, za našu bolju budućnost. Zahvaljujem se svima vama koji se dali podršku jednoj ovakvoj pobedi, ovo je naša zajdnička pobeda. Želim da iskažem poštovanje i onima koji su poklonili poverenje mojim političkim oponentima, oni su pomogli da Crna Gora pokaže da je demokratska", rekao je Vujanović, ali su na pomen njegovih političkih protivnika njegove pristalice zviždale.

"Biću predsednik svih građana Crne Gore! Budimo zajedno, okrenimo se jedni drugima, zajedno treba da gradimo našu budućnost, za bolji život svih nas. Zajedno ćemo raditi na evropskom putu Crne Gore. Crna Gora pripada EU i mi ćemo biti u njoj", poručio je Vujanović.

On je takođe obećao da će zajedno sa vladom raditi na smanjivanju razlika između severa i juga Crne Gore.

Đukanović: Možemo i u drugi krug, da vidimo ko će biti treći

Premijer Crne Gore Milo Đukanović čestitao je Vujanoviću "sjajnu pobedu".

"Kao predsednik Demokratske partije socijalista (DPS) ponosan sam što smo imali takvog predsedničkog kandidata. Njegova kampanja pokazala je da je politika DPS politika koju građani prepoznaju kao šansu za svakog građanina pojedinačno i poklanjanju joj poverenje", rekao je Đukanović.

On se zahvalio svim biračima koji su podržali Vujanovića i DPS u "ostvarenju procene da će već u prvom krugu slaviti".

On je izrazio očekivanje da će se "koalicioni front" DPS-a širiti kako bi i druge stranke podelile odgovornost za "izvesnu blisku evropsku budućnost" Crne Gore.

"Želim da se zahvalim i onima koji su glasali drugačije, ovog puta ih je manje nego prethodnih...Pošto je posebno jedan od Vujanovićevih protivkandidata najavljivao drugi krug i pobedu - predlažem da ga organizujemo za 14 dana i proverimo da li će zadržati treću poziciju", aludirao je Đukanović na kandidata Pokreta za promjene Nebojšu Medojevića.

Prema preliminarnim rezultatima Medojević je osvojio treće mesto.

"Očekujem da ljudi koji su učestvovali na izborima shvate da je (Vujanović) zaista bolji od svih njih zajedno, da je njegova politika ozbiljna i odgovorna, da je to politika koja ne uzmiče pred manipulacijama i blaćenjem", poručio je Đukanović.

Lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević čestitao je Vujanoviću, ali je naglasio da nije zadovoljan izbornim rezultatom.

Medojević se zahvalio svim ljudima koji glasali za njega i u njemu "prepoznali novu Crnu Goru", ali je ocenio da građani još nisu spremni da podrže demokratskog kandidata, već da su se odlučili za režimskog.

"Građani Crne Gore su glasali da bude sve kao što je bilo", rekao je Medojević i ocenio da su presudne bile poruke "straha" koje su slali "kontrolisani mediji". "Sve to ne umanjuje činjenicu da je Vujanović dobio više od 50 odsto glasova. Čestitam mu...građani su glasali da sve ostane kako je bilo", rekao je Medojević.

Uz objavljivanje informacije o pobedi Vujanovića u prvom krugu, agencija Rojters ocenuje je da je time "cementirana dominacija" DPS-a na politickoj sceni Crne Gore.

Britanska agencija navela je i da su predsednički izbori u Crnoj Gori bili test polularnosti za DPS koja drži svu vlast već gotovo dve decenije.

"Bivša jugoslovenska republika od oko 650.000 stanovnika odlučila je 2006. da izadje iz labave zajednice sa susednom Srbijom, i od tada beleži snažan rast i brži napredak ka EU, kao i pozitivan imidž sve popularnije turističke destinacije", navodi Rojters.

Agencija dodaje i da Zapad smatra da su glavni izazovi za Crnu Goru slabe institucije i raširena korupcija, za koju je delom odgovorna neprekidna vladavina DPS-a, na čemu je svoju kampanju koncentrisao Vujanovićev rival Nebojša Medojević.

AFP navodi da Vujanovićeva pobeda predstavlja važan uspeh za DPS i njenog šefa, premijera Mila Djukanovića, koji kontroliše politički život u Crnoj Gori već 17 godina.

I AP ocenjuje da su izbori bili test za crnogorske reformisane socijaliste koji praktično bez konkurencije vladaju već gotovo dve decenije.

Agencija dodaje i da su Srbi, koji čine oko 30 odsto stanovništva, i dalje nezadovoljni zbog odvajanja Crne Gore od Srbije i zalažu se za tešnje političke i ekonomske veze sa Beogradom.

AP takodje ocenjuje da privreda Crne Gore od razdvajanja od Srbije beleži rast od osam odsto godišnje, dok je sa direktnim stranim ulaganjima od oko milijardu evra od 2006. zemlja dospela na vrh liste po stranim ulaganjima po glavi stanovnika u Evropi.

Dodaje se, međutim, da zemlja ima problema da se oslobodi imidža društva koje muči korupcija.

Crnogorski predsednik rođen u Beogradu

Ovo su bili peti predsednički izbori od uvođenja višestranačakog političkog sistema u Crnoj Gori i prvi od osamostaljivanja bivše jugoslovenske republike.

Na prvim izborima, 1990. godine, birano je Predsedništvo Crne Gore, kao i predsednik Predsedništva. Od dvojice kandidata za predsednika Predsedništva, tadašnji kandidat Saveza komunista Crne Gore Momir Bulatović pobedio je kandidata Saveza reformskih snaga Ljubišu Stankovića.

Bulatović je bio pobednik i na drugim predsednickim izborima, a 1997. godine, njega je zamenio Milo Đukanović, posle unutrašnjeg sukoba u vladajućoj Demokratskoj partiji socijalista.

Sadašni šef države Filip Vujanović je na tu funkciju došao na predsedničkim izborima, u maju 2003. godine, a pre toga predsednički izbori nisu uspeli u decembru 2002. i u februaru 2003. godine, jer na glasanje nije izašao dovoljan broj birača.

Vujanović je rođen 1. septembra 1954. godine u Beogradu, gde je završio Pravni fakultet i započeo profesionalnu karijeru u Opštinskom i Okružnom tužilaštvu.

Odrastao je u građanskoj porodici izuzetnih intelektualaca uz oca Petra, svojevremno jednog od najboljih crnogorskih advokata i majku Daru, rođenu Mijušković, prvu ženu hirurga u Crnoj Gori.

Njegova supruga Svetlana Vujanović rođena Božović, je ugledni sudija. Imaju troje djece - Tatjanu, Ninu i Danila.

Bio je ministar pravde (1993 - 1995), ministar unutrašnjih poslova (1995 - 1998), predsednik Vlade (1998 - 2002) i predsednik Skupštine Republike Crne Gore (2002). Prvi predsednički mandat obavljao je od 11. maja 2003. godine.

Pogledajte predizborne spotove Filipa Vujanovića

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image