Anketa sprovedena u zemljama regiona krajem prošle godine, metodom razgovora "licem u lice", koja je obuhvatila po 1.000 ljudi u državama regiona, pokazuje da u svim zemljama postoji blaga tendencija etnocentrizma, odnosno prenaglašenog isticanja sopstvene zemlje ili nacionalne zajednice zemlje matice u građenju dobrosusedskih odnosa, navodi se u analizi rezultata.
Istraživanje je inače urađeno za potrebe prve emisije novog serijala "Okruženje", medijskog projekta u produkciji Centra za demokratiju i pomirenje u Jugoistočnoj Evropi (CDRSEE), koja je emitovana na 10 televizijskih stanica u regionu, uključujući Radio-televiziju Srbije, a koju će danas emitovati i Novinska agencija Tanjug.
Građani su anketirani u novembru prošle godine, te rezultati upućuju na njihovo raspoloženje u tom trenutku, a od tada je na našim prostorima bilo više turbulentnih dogadaja, čiji će uticaj na stavove građana tek biti ispitivan.
Šta je još pokazalo istraživanje IPSOS-a, osim da je Srbija percipirana kao zemlja koja najviše doprinosi stabilnosti i dobrim odnosima u regionu?
Na pitanje za koju od zemalja regiona biste rekli da najviše doprinosi stabilnosti i dobrosusedskim odnosima na našim prostorima, 43,8 odsto građana Crne Gore je ocenilo da je to Srbija, za 25,1 odsto crnogorskih ispitanika je to njihova država, a 6,9 odsto njih je glasalo za Sloveniju...
ANKETA:
Hrvatsku kao faktor stabilnosti i dobrosusedstva "vidi" čak 32,2 procenta hrvatskih građana, za 26,8 procenata učesnika ankete nijedna zemlja u regionu ne doprinosi dobrosusedstvu, dok je 14,2 odsto ispitanika svoj glas dalo BiH.
Zanimljivo je da je kod Hrvata, recimo, Srbija dobila svega 0,9 odsto glasova, pokazuje istraživanje.
Na pitanje koja zemlja najviše doprinosi pogoršanju odnosa i ugrožavanju mira na našim prostorima, primetan je snažan etnocentrizam, napominje se u analizi IPSOS-a.
Politički konflikti i sukobljenost koja opterećuje odnose pojedinih zemalja u regionu naročito je vidljiva u opredeljenju javnosti tih zemalja po tom pitanju, navodi se u zaključcima agencije.
Tako 56,6 odsto građana Hrvatske Srbiju vidi kao zemlju koja najviše doprinosi pogoršanju odnosa i ugrožavanju mira na našim prostorima, a 11,6 odsto hrvatskih ispitanika kao "remetilački" faktor navodi susednu Sloveniju, a zatim BiH (6,5 odsto glasova).
S druge strane, 0,8 odsto Hrvata vidi svoju zemlju kao onu koja ugrožava dobre međususedske odnose.
U Crnoj Gori, najviše ispitanika vidi samoproglašeno Kosovo (27,9 odsto) i Albaniju (27,7 odsto) kao faktore koji najviše ugrozavaju odnose u regionu, na treće mesto svarstavaju Hrvatsku (9,7 odsto), dok je 5,5 procenata anketiranih navelo Srbiju.
Serijal "Okruženje" je polovinom septembra u Londonu dobio specijalnu nagradu "European Citizenship Awards 2016" za medijsku inicijativu godine.
"Pogledajte dobro oči ovog čoveka, hoću da svi Rusi vide": Srna objavio potresnu fotografiju, ledi krv u žilama
Sudije oštetile Partizan u ključnom napadu Barselone: Krupna greška se jasno vidi na video-snimku!
Navijači Partizana prvi put zviždali svom igraču: Gube strpljenje za njega, evo čije su ime skandirali!
Partizanov alarm gori, što pre mora da krene sa dna! Tabela Evrolige posle petog poraza crno-belih u nizu
Ostavio venac za nastradale u Novom Sadu, pa doživeo saobraćajku: Aleksandru se lekari bore za život