• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: U Kninu nije bilo vojnih ciljeva

Svedok tužilaštva izjavila je, u nastavku suđenja hrvatskim generalima da prvog dana hrvatske akcije "Oluja" u Kninu 1995 nije bilo vojnih ciljeva, pošto je većina muškaraca zbog pada Bosanskog Grahova ranije upućena za Bosnu.

Svedok tužilaštva izjavila je, u nastavku suđenja hrvatskim generalima Anti Gotovini, Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku, da prvog dana hrvatske akcije "Oluja" u Kninu 1995 nije bilo vojnih ciljeva, pošto je većina muškaraca zbog pada Bosanskog Grahova ranije upućena za Bosnu, a u gradu je ostalo samo civilno stanovništvo.

Mira Grubor, koja je do avgusta 1995. radila u laboratoriju kninske bolnice, izjavila je da je u bolnicu 4. avgusta, prvog dana "Oluje", dopremljeno 120 leševa, od kojih je 30 do 40 bilo u civilnoj odeći i oko 160 do 180 ranjenih, od kojih je 40 do 60 bilo u civilnoj odeći, ističući da su svi oni stradali u artiljerijskoj paljbi po gradu.

Gruborova, koja danas radi kao policajac na Novom Zelandu, četvrti je svedok tužilaštva na suđenju generalima optuženim za ratne zločine za vreme i posle "Oluje", uključujući neselektivan artiljerijski napad na Knin.

Ona je ispričala da je tenkove srpskih snaga poslednji put videla u Kninu dan posle pada Bosanskog Grahova, kada su se povlačili u konvoju. Većina muškaraca napustila je Knin sedam dana pre "Oluje" i upućeni su prema Bosni, rekla je Gruborova.

Videla je kako u bolnicu jedan muškarac donosi leš drugog muškarca koji je granatom ubijen u vozilu i čula da su isti dan jedan otac i sin ubijeni granatom u svom vozilu u pokušaju da suprugu, odnosno majku, dovezu do bolnice.

Drugog dana "Oluje" i hrvatski tenkovi počeli su da pucaju po Kninu i to na ciljeve blizu bolnice, rekla je Gruborova, koja je u bolnici dočekala hrvatske vojnike koji su u bolnicu ušli pucajući, vičući i psujući, pa je ona pobegla u bazu UN, a prilikom bega videla pogođenu jednu stambenu zgradu.

Prema njenom svedočenju, neko iz Hrvatske vojske okupirao je kuću njene prijateljice u Kninu i označio je tablom kao zauzetu, pa je ta žena zbog svojih protesta bila izložena pretnjama. Tih dana bilo je uobičajeno da se oznake o zauzeću vide po kućama, ispričala je ona.

Gruborova je sedam dana pre "Oluje", kad je Hrvatska vojska osvojila Grahovo, poslala petogodišnju ćerku u Srbiju autobusom jer se bojala da neće imati hranu za nju, a bojala se i za njenu bezbednost jer je nakon pada Grahova strahovala da sledi napad na Knin.

(Tanjug/Na slici: Gotovina u haškoj sudnici )

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image