okarde.jpg
Ilustracija MONDO okarde.jpg

Osumnjičenom je na teret stavljeno da je od 2010. do 22. novembra ove godine objavljivao na društvenoj mreži fotografije sa kapom sa četničkom oznakom.

 Zbog toga je protiv njega podnesena prekršajna prijava, a na teret mu je stavljeno javno nošenja ili isticanje simbola koji remete javni red i mir, te štampanje i snimanje stvari kojima se na "nametljiv ili drzak način remeti mir građana".

U policiji napominju da Facebook profil tridesetogodišnjaka nije "zaključan", pa su sporne fotografije bile dostupne većem broju građana.

On će krivično odgovarati i zbog toga jer je u kući u kojoj živi policija pronašla tromblonsku minu, poluautomatsku pušku, vojni karabin i 83 komada razne municije, koje je neovlašteno posedovao.

MALO PROTIV USTAŠA, VIŠE PROTIV KOMUNISTA

Dinarska divizija je bila četnička divizija koja je postojala tokom Drugog svetskog rata sastavljena od lokalnog srpskog stanovništva u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, kaže Wikipedia.

Dobila je ime po planini Dinari u današnjoj Hrvatskoj. "Divizija" je jedno vreme aktivni deo italijanske Dobrovoljačke antikomunističke milicije. Pored toga, dobijala je pomoć od Milana Nedića, šefa srpske kvinsliške Vlade narodnog spasa i Dimitrija Ljotića, vođe fašističkog Srpskog dobrovoljačkog korpusa. Divizija se krajem 1944. i počekom 1945. povukla sa Nemcima u Sloveniju.

Komandant Dinarske divizije (sa oko 3.400 boraca) bio je četnički vojvoda pop Momčilo R. Đujić (1907—1999). Pop Đujić je nominalno prihvatao generala Dragoljuba Mihailovića kao svog vrhovnog komandanta, ali nije dozvoljavao profesionalnim oficirima da preuzmu komandu nad njegovom divizijom. Prve borbe i početak ustanka protiv ustaša krenule su u julu 1942. godine.

Partizanske jedinice nisu mogle da izađu na kraj sa Dinarskom divizijom, sve do ulaska (1944) Sovjetskog Saveza, tj. Rusa u rat na prostoru Kraljevine Jugoslavije (1929—1945).