• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ademi za zločine prvi put čuo od UNPROFOR-a

Hrvatski general, koji je, zajedno sa Mirkom Norcem, optužen za ratne zločine u akciji "Medački džep", izjavio je na suđenju u Zagrebu da je za te zločine prvi put čuo od oficira UNPROFOR-a kad je dogovarano povlačenje na koje su hrvatski vojnici izuzetno negativno reagovali.

Hrvatski general Rahim Ademi, koji je, zajedno sa Mirkom Norcem, optužen za ratne zločine u akciji "Medački džep", izjavio je na suđenju u Zagrebu da je za te zločine prvi put čuo od oficira UNPROFOR-a kad je dogovarano povlačenje na koje su hrvatski vojnici izuzetno negativno reagovali.

Ademi i Norac optuženi su za zločine počinjene nad srpskim civilima i zarobljenicima u selima Medačkog džepa, septembra 1993. godine.

Ademi je u nastavku odbrane rekao da je ogorčen bio i tadašnji pukovnik Norac, koji je vest o povlačenju sa zauzetih položaja koji su, prema sporazumu, trebalo da budu predati snagama UN-a, primio "na rubu suza".

On je dodao da je generalu Petru Stipetiću, koji je na lički front došao da bi nadgledao povlačenje Hrvatske vojske, predložio da obiđu položaje i vojnicima objasne zbog čega moraju da se povuku, ali mu je ovaj rekao da ima ozbiljne pretnje da će ih likvidirati ako odu u obilazak jedinca.

Ademi je na prve vesti o uništavanju srpskih sela koja su zauzeta u akciji zatražio da policija iz Gospića ode u Medački džep i spreči zločine, što je potvrdilo i nekoliko svedoka.

Norac mu je u telefonskom razgovoru rekao da je sve pod kontrolom i da nema nikakvih informacija o negativnim radnjama.

Informacije o paljenju i uništavanju kuća u zauzetim selima kasnije su došle i s terena, rekao je Ademi, koji je o svemu informisao tadašnjeg načelnika glavnog štaba Janka Bobetka koji mu je prilikom nenajavljene posete Gospiću posle akcije rekao da to nije njegova briga jer vojska prilikom povlačenja "ne sadi cveće".

Osim što je Bobetko Ademiju zabranio da govori jer, navodno, ne zna dobro hrvatski jezik, on ga je sklonio s dela stola određenog za više oficire da bi oslobodio mesto za Luku Bebića, sadašnjeg predsednika Sabora.

Na sastanku su pomenute i uništene kuće, na šta je Norac rekao da su to napravili njegovi revoltirani vojnici, tvrdi Ademi, koji se drži navoda koje je potvrdilo više svedoka o paralelnom lancu komandovanja pri čemu u akciji nije imao skoro nikakvu ulogu.

U svojem izlaganju ranije tokom dana Ademi je rekao kako je tokom akcije Medački džep funkcionisao "dvostruki lanac zapovedanja", tvrdeći da u vođenju akcije nije imao gotovo nikakvu ulogu.

On je rekao kako je celom akcijom komandovao general Bobetko sa generalom Davorom Domazateom Loseom, dok je snage na terenu vodio drugooptuženi, zapovednik "sektora 1" Mirko Norac.

U prvom suđenju za ratni zločin koji je hrvatsko pravosuđe preuzelo od Haškog suda, generali Ademi i Norac su po komandnoj odgovornosti optuženi za zločine nad srpskim zarobljenicima i civilima i za uništavanje njihove imovine prilikom zauzimanja sela u vojnoj akciji Medački džep u septembru 1993. godine.

Dvojica generala, uz prvooptuženog Bobetka, koji je u međuvremenu umro, prvo su na Haškom sudu bili optuženi za ubijanja civila i zarobljenika i za pljačku i uništavanje imovine, ali je suđenje kasnije ustupljeno hrvatskom pravosuđu.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image