• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi formiraju nacionalni savet u Crnoj Gori

Nevladine organizacije „Srpsko narodno vijeće“ i „Akademska alternativa“ predložile su formiranje Srpskog nacionalnog saveta koji će se pozitivnom afirmacijom boriti protiv diskriminacije Srba u Crnoj Gori, najavljeno je iz ovih nevladinih organizacija.

Nevladine organizacije „Srpsko narodno vijeće“ i „Akademska alternativa“ predložile su formiranje Srpskog nacionalnog saveta koji će se pozitivnom afirmacijom boriti protiv diskriminacije Srba u Crnoj Gori, najavljeno je iz ovih nevladinih organizacija.

Prvi korak ka formiranju Saveta biće savetovanje na temu „Kako do zaštite indentiteta srpskog naroda u Crnoj Gori“, koje će 7. i 8. maja biti održano u Podgorici.

„Preko 200 hiljada Srba, koji čine trećinu građana Crne Gore, predstavlja brojnu nacionalnu zajednicu, koja svojom snagom ne ulazi ni u kakve definicije prošlih vremena“, poručeno je u zajedničkom saopštenju SNV i AA.

Iz SNV-a i AA podsećaju da prema poslednjem popisu u Crnoj Gori ne postoji većinski narod, jer nijedna nacionalna zajednica nije prešla većinu od 50 odsto da bi se tako mogla nazivati.

„Nomenklatura koja se pojavljuje u Ustavu, vezana za pojmove nacionalne manjine i većine, predstavlja prevaziđeni, neevropski, istočnoblokovski vokabular“, navodi se u saopštenju.

Srpska narodna stranka, vodeća članica koalicije Srpska lista u kojoj su, preko svojih predsednika bile zastupljene i SNV i AA, nije zvanično podržala formiranje Srpskog nacionalnog savjeta.

„Akademska alternativa podržava ideju stvaranja Srpskog nacionalnog saveta verujući da je to uvod u stvaranje dvodomog parlamenta, tj. „Vijeća naroda Crne Gore“, prokomentarisao je predsednik ove nevladine organizacije Vojin Grubač.

On je rekao da zna da je rukovodstvo Srpske narodne stranke protiv stvaranja Srpskog nacionalnog savjeta, ali da to ne mijenja poziciju Akademske alternative po pitanju osnivanja nacionalnog saveta.

„Dovoljno je napomenuti da će Srpski nacionalni savet, zajedno sa nacionalnim savetima drugih naroda predstavljati skoro 60 odsto stanovništva Crne Gore. Mislim da je to dovoljno da počne proces promene Ustava i svaranje Veća naroda koji će nacionalna i ljudska prava bolje štititi od sadašnjih normi konfuznog Ustava“, rekao je Grubač Vijestima.

Formiranje nacionalnih saveta, čija je uloga da faktički predstavljaju nacionalne manjine u komunikaciji sa državom koja mora da ih konsultuje o zakonima i projektima koji se tiču položaja manjinskih naroda, predviđeno je Zakonom o pravima manjinskih naroda. Do sada su svoje savete na elektorskim skupštinama formirali hrvatska, bošnjačka, muslimanska i albanska manjina.

Čelnici SNS-a ranije su saopštili da se ta stranka ne slaže sa namerom da i Srbi u Crnoj Gori formiraju svoj nacionaloni savet jer se time priznaje njihov status nacionalne manjine.

Grubač je nedavno pisao ministru za zaštitu prava manjinskih naroda Fuadu Nimaniju tražeći odgovor na pitanje na koga se odnosi Zakon o manjinskim pravima i slobodama i što se podrazumeva pod definicijom da je manjina svaka grupa državljana Crne Gore, brojčano manja od preovlađujućeg stanovništva.

“Ako su Srbi i Crnogorci dva prevlađujuća naroda, a po popisu stanovništva nema većinskih naroda - to znači da su Srbi i Crnogorci dva brojna manjinska naroda, koji su ujedno preovlađujući narodi u odnosu na druge“, objasnio je suštinu svoje poruke Grubač.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image