Potvrdio je to bošnjački član Predsedništva BiH Bakir Izetbegović posle konsultacija sa pravnim stručnjacima i savetovanjima sa raznim činiocima društveno-političke scene.

Pismo Srbiji: 14 "razloga" za reviziju presude

Izetbegović je najavio da je će sledeće sedmice biti podnet zahtev za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

On je naveo da je većina učesnika današnjeg savetovanja u Sarajevu, kojem su prisustvovali predstavnici bošnjačke političke, verske i nevladine zajednice, dala podršku inicijativi za podnošenje zahteva za reviziju presude.

"Godinama je sklapan mozaik za podnošenje zahteva za reviziju, a ključni kamenčić u tom mozaiku je suđenje bivšem komandantu Vojske RS Ratku Mladiću", rekao je Izetbegović i dodao: "Zanima nas proces pomirenja, zasnovan na istini".

Izetbegović je dodao da cilj današnjeg skupa nije bilo donošenje odluke, niti je to bilo moguće, nego je savetovanje održano kako bi se njegovi učesnici upoznali o nalazima ekspertske grupe i ključnim elementima za pokretanje proseca revizije.

Ova odluka, međutim, otvara mnoga pitanja, pre svega, da li Izetbegović u ime BiH može da podnosi takav zahtev s obzirom na to preostala dva člana tog tela - srpski Mladen Ivanić I hrvatski Dragan Čović - takvu odluku ne podržavaju.

Najviši zvaničnici Republike Srpske i srpski predstavnici u insitucijama BiH ranije su upozorili da je pokretanje procesa revizije neustavno i neprihvatljivo.



Izetbegović je priznao da očekuje da će ova odluka izazvati krizu u BiH.

"Biće krize, ali ne onakve kakvom nam se preti. Jer, teške krize, pobune, dešavaju se kada države narodu pokušavaju oduzeti neko vitalno pravo. Oni koji nas plaše krizama, pokušavaju da nam oduzmu pravo koje nam pripada, a to je pravo za traganje istinom. Revizija presude nosi evidentan rizik sa sobom, ali odustajanje od pokušavaja da se ustanovi istina i da se trguje genocidom, nanela bi štetu žrtvama i narodu koji predstavljamo", rekao je Bakir Izetbegović.