"Ovo nije 331 izolovan slučaj, već 331 prostor iza kojih se nalazi na stotine drugih slučajeva koje je teško popisati. Ne radi se o izolovanim slučajevima već o fenomenu koji se širi i koji je s margina ušao u javni prostor", poručio je predsednik SNV-a Milorad Pupovac na konferenciji za novinare, prenela je Hina.

Pupovac je, kako je naveo, uveren da će se trend diskriminacije nastaviti, s obzirom na to da je prošle godine došlo do drastičnog porasta pojava kojima se, kako je rekao, diskriminišu Srbi u Hrvatskoj.

"Podatke smo beležili po prijavama pojedinaca i iz različitih medija", rekla je Tamara Opačić, autorka biltena SNV-a koji donosi pregled podataka o govoru mržnje, etničkoj netrpeljivosti i istorijskom revizionizmu.

Opačić smatra da će se takav trend nastaviti, na što ukazuje i događaj u Sinju gde je danas na pravoslavnoj crkvi osvanuo grafit ustaškog pozdrava "Za dom spremni", a slično je zabeleženo tokom prošlog meseca u Bjelovaru.

"Najveći skok je uočen u načinu izveštavanja medija jer je, pored desničarskih portala koji bez sankcionisanja promovišu ustaški režim ili negiraju holokaust ili genocid, a diskriminatorski govor uočen i na HRT-u", rekla je Opačić.

Zabrinjava, kaže, i podatak da je tokom prošle godine zabeleženo ukupno 16 fizičkih napada na pripadnike srpske manjine.

U Hrvatskoj je javnosti najviše odjeknuo slučaj mladića Jovana Matijevića, prebijenog u Okučanima, po čijem svedočenju je uzrok napada bila njegova srpska nacionalnost, ali je policija jednako tretirala i njega i napadače.

"Policija je celi slučaj vodila po prekršajnom postupku, zbog čega će i žrtva i napadači biti novčano kažnjeni", navela je ona.

Takođe je zabeležen rekordan broj od 42 izjave i postupaka javnih osoba koje su otvorene promovisale ustaštvo i koristile govor mržnje ili druge oblike verbalnog nasilja, a dobar deo tih izjava potekao je od dela katoličkog sveštenstva, rekla je.

Dok su pripadnici srpske zajednice preklani primili nekoliko uvredljivih pisama i poruka preko društvenih mreža, u 2016. zabeleženo je njih 62, najviše na račun SNV-a i redakcije nedeljnika "Novosti", a deo tih poruka sadržavao je i pretnje smrću.

"Posebno brine što je tokom prošle godine zabeležen dosad najveći broj okupljanja i uličnih akcija kojima se pozivalo na progon Srba i oduzimanje njihovih Ustavom i zakonom zagarantiranih prava. Najveći broj takvih akcija prošao je bez reakcije represivnog aparata, pre svega policije", kaže Opačić.