Bivši pripadnik HOS-a Luka Rađa objavio je na Facebook-u da su ga dva policajca u civilu nedavno uhapsila dok se sunčao na plaži u Splitu jer je na sebi imao crnu majicu sa natpisom “Crna legija”, što je bila jedinica Ustaške vojske nastala za vreme Drugog svetskog rata u Nezavisnoj državi Hrvatskoj.
Zbunjeni i iznervirani Rađa naveo je da je priveden u obližnju policijsku stanicu, majica mu je zaplenjena kao dokazni materijal a policajac koji pravi zapisnike je, kaže Rađa, i sam bio vrlo začuđen i bilo mu je “vrlo, vrlo neugodno” zbog cele situacije, budući da je Split bio grad gde su ustaše slobodno defilovale pre samo nekoliko meseci u okviru godišnjice osnivanja HOS-a.
Oduzimanje majice je do te mere potreslo Rađu da je “u stanju šoka” otišao u bolnicu i zatražio pomoć, prenosi Index.hr.
“Još uvek sam u šoku i neverici”, rekao je nekadašnji pripadnik HOS-ove jedinice Rafael Vitez Boban koji za sebe tvrdi da nije "ustaša" jer je za njega Hrvatska nastala 30, maja 1990, ali da kad čuje "Za dom spremni" njemu "srce skoči".
“Ja nisam veliki ratnik, jer smo pucali minobacačima s prve linije fronta, ali naši dečki iz interventnog voda su pravili pravi dar-mar među četničkim redovima i ja im skidam kapu do poda! Kad bi naši zapovednici Marko Skejo, a kasnije Mićo Ćuk, dreknuli tri puta 'Za dom', a mi vojnici odgovorili 'Spremni!', to je bio melem za srce i dušu. Zato HOS-ovci ponosno nosite svoje majice HOS-a ponosno jer kat-tad će doći pravi Hrvati i skinuti jugoslovensku gubu sa vlasti i svih položaja u RH", rekao je Rađa.
On je poručio da ima još sličnih majica i da planira opet da poseti istu plažu u Splitu “pa neka me opet zatvaraju”.
Hrvatska, inače, već godinama sprovodi reviziju dešavanja iz Drugog svetskog rata, a potom i dešavanja 1990ih, prekrajajući činjenice, nivelišući i često negirajući srpske žrtve što je dovelo do toga da ovakvih incidenata i pojava ima sve više.
Crna legija je uobičajeni neformalni naziv za ozloglašenu elitnu jedinicu ustaša osnovanu septembra 1941. Prvi komandant im je bio Jure Francetić, a većinu ljudstva su činili Muslimani (Bošnjaci) s područja Istočne Bosne.
Jedinica se "proslavila" pokoljima nad nenaoružanim stanovništvom.
Zbog pokolja i pljački na teritoriji Kupresa i Vlasenice u avgustu 1942. Francetić se sukobljava sa nemačkim komandantima na terenu i biva uhapšen.
Jedinica je zvanično rasformirana nakon što su Francetića uhvatili i streljali partizani krajem decembra. O "podvizima" Francetićeve Crne legije u Zborniku dokumenata NOB, tom XII, knjiga 2, na strani 307 piše:
„Prelazak srpskih izbeglica skoro isključivo žena i dece preko Drine u Srbiju nije se delimično mogao sprečiti zbog slabo posednute granice na Drini. Hrvatske ustaške i milicijske snage poklale su veliki broj izbeglica koji su hrlili ka Drini, a delimično ih pobacali u reku".