EX YU

KAO ŠTO REKOSMO: Makedonci da se odreknu makedonskog

Izvor mondo.rs Izvor rts

Bolna promena imena zemlje u Severna Makedonija deluje benigno prema onome šta će Makedonci morati da urade sa sobom, odnosno sebi, ne bi li im dali da uđu u EU, pokazuju sada i zvanični zahtevi Sofije.

Izvor: Ilustracija MONDO/Foto Lana Stošić

Bugarska vlada osvojila je odluku kojom se postavljaju "crvene linije" za pregovore Severne Makedonije sa EU, javljaju mediji u Skoplju i Sofiji.

Kao što je MONDO i najavljivao, na udaru je sve što bi Makedonci mogli da shvataju kao nacionalno, počevši od jezika.

Vlada Bugarske usvojila je dokument kojim se definišu uslovi za pregovore Severne Makedonije sa Evropskom unijom, uključujući i želju Sofije da Skoplje prestane da koristi termin makedonski jezik.

U vezi jezika, da se koristi fraza "zvanični jezik Republike Severne Makedonije", a da se ukoliko je neophodno uz termin makedonski jezik svaki put doda i ograda - "u saglasnosti sa Ustavom Republike Severne Makedonije", navodi se u tekstu koji je objavio bugarski dnevnik "Trud".

Dnevnik objašnjava i da je stav bugarske vlade da je ustavni jezik u Severnoj Makedoniji u stvari proizviod evolucije bugarskog jezika i dijalekata tog jezika.

Bugarska je tražila i da se i udžbenika izbace formulacij poput "bugarski fašistički okupator" za jedinice koje su u Drugom svetskom ratu kao članica Osovine Berlin - Rim harale Makedonijom (kao i istočnom Srbijom), kao i da se rehabilituju "sve žrtve komunizma".

Istovremeno, bugarska vlada podržala je početak pregovora Severne Makedonije i Albanije sa EU, navodeći da bi razdvajanje ta dva slučaja predstavljalo podrivanje stabilnosti u regionu.

Republika Makedonija, samostalana od razilaženja sa SFR Jugoslavijom postignutog na referedumu 1991. godine, promenila je zarad ulaska u NATO i EU ime u Republika Severna Makedonija po sporazumu sa Grčkom ove godine.

Zbog spora sa Grčkom, koja takođe spori upotrebu "makedonskog jezika", država kojoj je glavni grad Skoplje od nastanka do ove godine se u svetu formalno zvala Bivša jugoslovenska republika Makedonija.

Makedonija je kandidat za ulazak u EU od 2005. godine.