EX YU

POBUNA "Majki Srebrenice": Odmah oduzmite Handkeu Nobelovu nagradu!

Izvor mondo.rs

Majke Srebrenice iznenađene su odlukom Komiteta za književnost Švedske akademije nauka da Nobelovu nagradu dodeli austrijskom književniku Peteru Handkeu, zbog čega će zvanično uputiti pismo Komitetu i tražiti oduzimanje nagrade.

"Mi ćemo u ime udruženja 'Majke Srebrenice' danas uputiti zvanično pismo Komitetu za dodelu Nobelove nagrade za književnost i tražićemo da se oduzme nagrada Peteru Handkeu. Čovek koji je branio balkanske krvnike ne može dobiti tu nagradu. Mislim da ovo nije slučajno", rekla je predsednica udruženja Munira Subašić, a preneo je portal Klix.ba.

Izborom Handkea iznenađeni su i u udruženju PEN Amerika, gde smatraju da je on svoj glas koristio "za podrivanje istorijske istine" i da je javno podržavao Slobodana Miloševića i Radovana Karadžića.

"Odbacujemo odluku da pisac koji je uporno dovodio u pitanje dokumentovane ratne zločine zaslužuje da bude proslavljen zbog svoje 'jezičke domišljatosti'. Književna zajednica zaslužuje bolje od ovoga. Duboko žalimo zbog izbora Nobelove komisije za književnost", naveli su iz PEN Amerika.

Inače, pokrenuta je i peticija za povlačenje odluke da se Nobelova nagrada za književnost 2019. dodeli Handkeu na platformi Change.org, a kao razlog se navodi činjenica da je on "svesrdno podržavao Slobodana Miloševića".

"Osoba koja brani takvo čudovište ne zaslužuje ni najjednostavnije književno priznanje, a kamoli Nobelovu nagradu. Pošaljite jasnu i glasnu poruku Odboru za Nobelove nagrade da ne odobravamo nagrađivanje apologeta masovnih ubica", stoji u peticiji.

Do sada je peticiju potpisalo više od 8.000 osoba.

Austrijski pisac Peter Handke (76), jedan od najznačajnijih pisaca nemačkog jezika i savremene svetske književnosti, dobitnik je Nobelove nagrade za književnost za 2019. godinu, a svojevremeno je izbačen iz intelektualne zajednice zbog velikog prijateljstva sa Srbijom i pokušaja da je odbrani tokom devedesetih godina.

On je 1996. godine putovao u rat u BiH i napisao žestoko osporavani esej "Pravda za Srbiju", u kojem se zalagao za diferencirani pristup zapadnih zemalja i protiv svaljivanja krivice samo na srpsku stranu.

Nakon toga, Handke je ubrzo prognan iz globalne intelektualne zajednice.

Početkom aprila 1999. sa početkom bombardovanja Jugoslavije, Handke je otputovao u Srbiju, u znak protesta vratio Bihnerovu nagradu i iščlanio se iz Кatoličke crkve. Od nemačkog ministra Rudolfa Šarpinga je zahtevao da mu vrati sve njegove knjige.