Hrvati spremni za Šengen: Komšijama stigle lepe vesti iz Evropske komisije

Evropska komisija ocenila je da Hrvatska ispunjava potrebne kriterijume za ulazak u šengenski prostor i pozvala Veće EU da Hrvatsku uključi u prostor bez unutrašnjih graničnih kontrola.

"Evropska komisija smatra, na temelju rezultata šengenskog evaluacijskog procesa započetog 2016. godine, da je Hrvatska preduzela mere koje su potrebne da bi se osigurali potrebni uslovi za punu primenu šengenskih pravila te da su standardi ispunjeni", objavila je Komisija u saopštenju.

Komisija dodaje da će Hrvatska morati da nastavi da primenjuje sve sadašnje aktivnosti, posebno, upravljanje na spoljnim granicama kako bi osigurala da ti uslovi budu i dalje ispunjeni.

"Komisija takođe danas potvrđuje da Hrvatska nastavlja da ispunjava obveze povezane sa šengenskim pravilima, koje je preuzela tokom pristupnih pregovora", dodaje se u saopštenju, prenosi Index.

JUNKER POHVALIO HRVATSKU

Hrvatske napore na ispunjavanju šengenskih uslova pohvalio je predsednik Evropske komisije Žan Klon Junker.

"Pohvaljujem Hrvatsku za njene napore i istrajnost da ispune sve potrebne uvete za pridruživanje Šengenu. Samo kroz očuvanje jedinstva i kroz zajedništvo možemo osigurati jači šengenski prostor. I zato verujem da će zemlje članice poduzeti prave korake kako bi Hrvatska uskoro postala punopravna članica Šengena", rekao je Junker.

Sličnu poruku poslao je i poverenik za unutrašnje poslove Dimitris Avramopoulos.

"Šengen je jedan od najvećih i najopipljivijih postignuća u evropskim integracijama. Ali njegova snaga uveliko zavisi o njegovoj inkluzivnosti - sada kada je Hrvatska poduzela mere kako bi osigurala da su svi potrebni uslovi ispunjeni, mi to moramo da priznamo. Kada postane punopravna članica Šengena, Hrvatska će doprineti daljem jačanju šengenskog prostora i osigurati da se spoljne granice EU bolje štite", rekao je Avramopoulos.

Bugarska i Rumunija oš od 2011. imaju pozitivnu evaluaciju Evropske komisije, ali još nisu deo šengenskog prostora jer nema saglasnosti svih zemalja članica.