Alarmantno: NESTAJE Biogradsko jezero - šokantni prizori uznemirili turiste

Izuzetno nizak nivo Biogradskog jezera u Crnoj Gori šokirao je poslednjih dana posetioce, a ovih jesenjih dana ono je skoro neprepoznatljivo.

Ova situacija, kako tvrde iz Nacionalnih parkova Crne Gore (NPCG), desila se iz više razloga.

Pored već poznatih procesa, zbog kojih je sudbina svih ledničkih jezera neizvesna, dugi sušni period pogoršao je situaciju.

Podgoričkim Vijestima savetnik za zaštitu i održivi razvoj u NPCG Veselin Luburić rekao je da je delovanje erozije učinilo je da danas već možemo govoriti o pretposlednjem stadijumu života jezera.

Njegova dubina je prepolovljena i sada za vreme najvećeg vodostaja iznosi 12 metara.

"To jezero je tokom holocena bilo dva do tri puta prostranije, a njegova dubina je, kako su procenili stručnjaci, bila oko 30 metara. Jezero gubi vodu kroz više ponora na severnom kraku i ranije se tu pokušavalo plombiranje (tzv. Injekcione zavese), ali je vreme pokazalo da ni to nije adekvatna zaštita", rekao je Luburić.

Drugi proces koji se, prema njegovim rečima, decenijama događa je i da se jezero zasipa nanosima iz Biogradske reke i Lalevog potoka.

"Još jedan problem je stvaranje morenskog nanosa u koritu reke Jezerštice, koji predstavlja latentnu opasnost za jezero", kazao je Luburić.

POGLEDAJTE FOTOGRAFIJE OVE PRIRODNE LEPOTE:

Rešavanje problema postepenog nestajanja jezera, podseća on, vrlo je kompleksno sa naučnog stanovišta.

S obzirom na to da je jezero smešteno u jednoj od tri preostale prašume u Evropi, "procesu ispitivanja i merama za njegovo rešavanje treba pristupiti sa puno senzibiliteta iz mnogo razloga".

Luburić podseća da je prethodnih godina rađeno više istraživanja i više projekata za sanaciju Biogradskog jezera.