Kulić je sa Račićem dogovorio da za svaki kilogram kokaina koji bude isporučen sa školskog broda “Jadran” u Istanbul i svaki kilogram heroina koji bude prokrijumčaren u povratku isplate po 800 eura, piše Pobjeda.
Grupa je planirala da u aprilu školskim brodom “Jadran” u Tursku prošvercuje 56 kilograma kokaina, koji je trebalo da bude “plaćen” istom ili većom količinom heroina.
Te planove su 19. aprila osujetili crnogorski istražitelji kada su pretresli brod “Jadran” i pronašli 56 kilograma kokaina, čija vrednost prelazi više od pet miliona eura, dva pištolja i 56 komada municije.
Na licu mesta su uhapšeni podoficir Duško Radenović, Tivćanin Radomir Osmajić a nakon nepuna tri meseca uhapšen je i Vojin Stupar.
Posle višemesečne istrage Specijalno državno tužilaštvo je podiglo optužni akt u kojem su Račić i Rovčanin označeni kao organizatori, Radenović, Stupar i Osmajić članovi te grupe. 0 zakonitosti optužnice odlučuje veće Višeg suda.
Evo kako je dogovorena akcija:
Kulić je u istrazi ispričao detalje susreta sa Rovčaninom i Račićem i kako su dogovorili isporuku kokaina, te i da je Radenović bio upozat sa detaljima i prihvatio da učestvuje u krijumčarenju droge.
Svedok saradnik, kako je naveo u iskazu, dogovorio je da sa Radenovićem deli novac, saopštivši mu da je cena 800 eura po prošvercovanom kilogramu droge.
On je naveo da je krajem februara ili početkom marta 2019. godine slučajno u Nikšiću sreo Dejana Rovčanina, za kojeg je rekao da ga poznaje od ranije te i da zna da je “povezan sa kriminalnim strukturama”.
Prilikom susreta Kulić ga je upitao “da li ima neki posao da se odradi”, kazavši mu da brodom putuje za Pirej i Istanbul na šta mu je Rovčanin rekao da će mu se javiti za nekoliko dana.
Stariji vodnik otkrio je i da sa Rovčaninom nije komunicirao telefonom, već su na sastancima dogovorili vreme i mesto ponovnog susreta.
I drugi susret je bio u Nikšiću ispred jednog lokala i tada je Rovčanin ponudio Kuliću da preveze kokain za Tursku i ponovno “okupljanje” zakazali su u Tivtu. Tada je precizirano i da iz Istanbula treba da se dopremi heroin.
Trećem sastanku u Tivtu prisustvovao je Račić koga je Kulić poznavao ranije jer su pre deset godina radili kao obezbeđenje u jednom ugostiteljskom objektu. Tada su Kulić, Rovčanin i Račić dogovorili cijenu transporta droga od 800 eura po kilogramu.
Novi sastanak dogovoren je za osam dana u Podgorici kada je Kuliću predat kriptovani telefon i uputstvo kako da ga korsiti.
Telefon je, prema sopstvenom priznanju, sakrio u jednom wc-u na brodu. Objasnio je da su u imeniku telefona Račić i Rovčanin bili upisani pod imenima “Toro” i “Bogner”, a da je šifra za korišćenje telefona bila “Baraba”.Tada je dogovoreno da komunikacija ubuduće bude samo kriptovanim telefonom.
Predočio im je i da brodom može prebaciti 50 kilograma droge, sugerišući im da je prethodno upakuju u ruksake.
Samo nakon nekoliko dana jedan od organizatora grupe saopštio mu je da će za transport biti pripremljeno oko 55 kilograma kokaina, a potom je dva dana kasnije usledio zahtev i da budu dva pištolja i municija, na što je Kulič rekao da “nema problema”.
On je objasnio i kako je obavljeno preuzimanje droge navodeći da mu je u tome pomogao Radenović koji je za taj posao pozajmio auto.
Droga i oružje na školskom brodu
Drogu koju je dovezla nepoznata osoba “golfom 7” bez registarskih tablica njih dvojica su preuzeli na parkingu ispred jednog tivatskog lokala. Kokain spakovan u rance dovezli su do školskog broda “Jadran” i Radenović je, kako se osnovano sumnja, drogu smestio u spavaonicu broda, ispod svog kreveta a deo u vojničke ormariće.
Kulić je rekao da Osmajić nije znao za unos droge na brod “Jadran”.
Veruje se da su Radenović, Osmajić i Stupar postali članovi kriminalne organizacije koju su tokom 2018. godine u Crnoj Gori, Turskoj i drugim državama organizovali Račić i Rovčanin.
Svi članovi, prema navodima Tužilaštva, imali su unapred određene zadatke i ulogu. Organizatori su, kako se osnovano tvrdi, davali uputstva, obezbeđivali novac i vozila za izvršenje krivičnih djela, kriptovane telefone, oružje, drogu, municiju…
Tužilaštvo smatra da je Radenovićeva uloga bila da postupa po naredbi i uputstvima članova kriminalne organizacije, preuzima kokain i unosi ga na školski brod "Jadran”, te da ga nakon uplovljavanja u luke Turske preda drugim članovima kriminlane organizacije i od njih preuzima istu količinu heroina.
Osmajić se tereti da je preuzimao kokain radi dalje prodaje na teritoriji Tivta, pakovao ga u aluminijske folije i predavao ga na čuvanje članovima kriminalne organizacije.
Stupar je, prema tvrdnjama istražitelja, postupao po naredbi organizatora obezbeđivao i čuvao vatreno oružje i municiju, pripremao i pakovao kokain u rance.
Osmajić, Radenović i Stupar su u pritvoru, dok su za Račićem i Rovčaninom raspisane crvene poternice.
Ko su Rovčanin i Račić?
Rovčanin i Račić imaju dosje i osuđivani su zbog šverca droge. Račić slovi za jednog od najbližih saradnika Darka Šarića, koga su srpske vlasti osudile na 15 godina zatvora zbog šverca kokaina.
Rovčanin je hapšen 2012. godine u akciji “Zelena milja”. Njega terete daje bio deo grupe koja se bavila krijumčarenjem 140 kilograma skanka na međunarodnom nivou. Prvostepenom presudom osuđen je na šest godina i 10 meseci zatvora zbog šverca droge u međunarodnim razmerama. Apelacioni sud mu je smanjio kaznu na pet godina i četiri meseca.
Specijalno tužilaštvo osnovano sumnja i da su Osmajić i Kulić tokom 2018. pa do 19. aprila, u više navrata preuzimali kokain u manjim količinama.
Osmajić se tereti da je između 100 i 200 grama droge u plastičnim kesama predavao Kuliću radi skrivanja. On je iskoristio položaj profesionalnog vojnog lica, nabavio je ključeve od vojnog objekta Opatovo i u jednoj od prostorija sakrio drogu koju je čuvao sve do momenta dok je Osmajić nije zatražio radi dalje prodaje.
Svedok saradnik je priznao i ove navode istražitelja. U objektu Opatovo pronađeno je oko 150 grama kokaina i pištolj.