Tompson sme da viče "Za dom spremni"?

Visoki prekršajni sud u Hrvatskoj je procenio da je uzvik Marka Perkovića Tompsona "Za dom spremni" na početku pesme "Bojna Čavoglave" dozvoljen.

Kako nezvanično saznaje Jutarnji.hr, Visoki prekršajni sud je odlučivao o slučaju Marka Perkovića Tompsona, odnosno o njegovom uzviku “Za dom spremni” na početku pesme “Bojna Čavoglave”.

Iako je taj sud doneo već pet pravomoćnih presuda u kojima je presudio da uzvik “Za dom spremni” predstavlja nezakonito ponašanje, u Tompsonovom slučaju veće je presudilo - da zakon nije prekršen.

Ta presuda, međutim, još nije poslata iz suda i nije konačna jer je zaustavljena u evidenciji sudske prakse - posebnom sudskom odeljenju koji analizira svaku novodonesenu presudu i utvrđuje da li je ona u skladu sa prethodnim presudama toga suda koje su se ticale istog pitanja, ali i presudama Evropskog suda u Strazburu i Suda EU čiji su stavovi za hrvatske sudove takođe obvezujući.

Inače, isti sud je letos doneo presudu kojom je Marija Rosu, pevača iz Makarske, osudio za remećenje javnog reda i mira upravo zbog izvikivanja pozdrava “Za dom spremni” na početku “Bojne Čavoglave” koju je Rosin bend otpevao na trgu u Makarskoj povodom obilježavanja 20. godišnjice Oluje.

“Kako Tompson sme, a ja ne smijem?”, rekao je on za Jutarnji list.

U presudi Rosi sud je obrazložio da je pozdrav “Za dom spremni” korišćen i kao službeni pozdrav ustaškog pokreta NDH koji je nastao od fašizma i koji je utemeljen na rasizmu i time simbolizuje mržnju prema ljudima različite rase, verskog i etničkog identiteta.

“Činjenica da je navedeni pozdrav deo autorskog umetničkog dela”, stoji u presudi Rosi, “ne menja činjenicu da simbolizira mržnju prema ljudima drugačije verske i etničke pripadnosti, manifestaciju rasističke ideologije kao i podcenjivanje žrtava zločina protiv čovečnosti, te da je protivan odredbi člana 39 Ustava RH koji zabranjuje svako pozivanje ili podsticanje na nacionalnu, rasnu ili versku mržnju ili bilo koji oblik netrpeljivosti”.