"Afirmacija vrednosti zaštićenih međunarodnim standardima u oblasti ljudskih prava i sloboda te zaštita od diskriminacije po osnovu seksulane orijentacije jedan su od prioritenih ciljeva politike Vlade Crne Gore u ovoj oblasti i nastavak njenih dosadašnih aktivnosti na polju unapređenja ljudskih prava, smanjenja stepena diskriminacije i nejednakosti LGBT osoba", saopšteno je iz Vlade.
Ovim predlogom zakona se uređuju: zajednica života dva lica istog pola, zaključenje i prestanak životnog partnerstva, vođenje registra o životnom partnerstvu i postupci nadležnih organa u vezi sa zaključenjem i prestankom životnog partnerstva.
Krajem jula ove godine, vladin predlog o ovoj temi nije bio usvojen u Skupštini.
Prema tom ranije predloženom zakonu je istopolnim parovima u Crnoj Gori omogućeno da uživaju ista prava kao heteroseksualni parovi, samo bez mogućnosti usvajanja dece. Tim predlogom je bilo posebno normirano izdržavanje između partnera, starateljstvo, a detaljno su regulisani imovinski odnosi partnera.Partneri imaju pravo, kako se navodi, na međusobno nasleđivanje, a regulisan je i poreski status partnera.
Zajednica života podrazumeva zajedničku i posebnu imovinu, raspolaganje tom imovinom, pravo na nasleđivanje penzije i imovine partnera koji je preminuo. Partneri su u pogledu prava i obaveza, u sistemu zdravstvenog osiguranja i zaštite, izjednačeni sa pravima svih drugih osiguranika, a isto tako u pogledu prava iz socijalne i dečje zaštite.
Predlogom zakona nije bilo omogućeno roditeljstvo, starateljstvo, hraniteljstvo i usvajanje dece. Izdržavanje deteta moguće je jedino ukoliko drugi partner nije živ, ili nema po zakonu živih srodnika koji bi mogli preuzeti izdržavanje.
Kada je reč o regionu, pored Crne Gore, istopolne brakove već dozvoljavaju Hrvatska i Slovenija, a pored nas taj zakon nemaju još Bosna i Hecegovina, Makedonija i Albanija.