Kako navodi portal Balkanska bezbednosna mreža, do 2028. godine planira se kupovina 249 takvih točkaša.
Makedonska vlada i parlament odobrili su krajem prošle godine ulazak u proces nabavke 33 JLTV kroz međuvladin aranžman, a prema proceduri direktne prodaje Pentagon je prethodno ponudio vozila sa alatom i priborom za oko 11 miliona dolara.
Prioritetom se smatra nabavka tih vozila zbog razvoja ojačanog lakog bataljona koji će biti jedinica Severne Makedonije određena za učešće u misijama NATO.
"Američki proizvođači od početka su u prednosti jer je najavljena donacija dela novca potrebnog za nabavku. Zato su kompanije iz te zemlje juna 2019. godine održale prezentaciju vozila u Severnoj Makedoniji. U oktobru su u uzvratnoj poseti SAD bili predstavnici integrisanog projektnog tima", naveo je portal.
Na osnovnu analize ponuda severnomakedonsko ministarstvo odbrane je prihvatilo predlog da se nabave dva borbena vozila: JLTV kompanije Oškoš u kategoriji nosivosti četiri vojnika i vozač i Dženeral-dajnamiksov Strajker u konfiguraciji sa dva člana posade i odeljenjem od devet vojnika.
Pojedinačna cena osnovnog vozila je nešto više od 311.000 dolara odnosno 10,3 miliona dolara za sva 33 vozila. Rezervni delovi i podrška koštaju 306.000 dolara a kada se doda osnovni set za integraciju, administrativni i troškovi prevoza - suma iznosi 11 miliona dolara za prvu tranšu.
Predviđeni rok za primopredaju vozila je drugi kvartal 2021. godine.
"Deo troškova za makedonsku nabavku, obuku i održavanje JLTV i Strajkera biće finansiran kroz američku donaciju od 37 miliona dolara kroz program ERIP za zamenu ratne tehnike iz doba hladnog rata. Program je namenjen državama koje su u NATO ili su na putu za članstvo kao što je slučaj sa Severnom Makedonijom", dodaje portal Balkanska bezbednosna mreža.