Obe su država kao članice EU ipak obavezne, u skladu s članom 4. stavkom 3. Ugovora o Evropskoj uniji, lojalno sarađivati na pronalaženju konačnog pravnog rešenja tog spora u skladu sa međunarodnom pravu.
Ovom odlukom Sud je prihvatio hrvatski prigovor o nenadležnosti i postupak se automatski obustavlja. Odluke Suda EU-a su konačne i nema žalbe.
Slovenski mediji ističu da je sud naložio da dve zemlje ulože napore I nađu rešenje spora.
"Sud Evropske unije nema nadležnost za odlučivanje o graničnom sporu između Slovenije i Hrvatske, ali prema Ugovoru o Europskoj uniji te su države članice dužne uložiti lojalne napore da pronađu konačno pravno rešenje ovog spora u skladu s međunarodnim pravom", napisali su iz Suda EU, a prenose mediji u Sloveniji i Hrvatskoj.
Presudu je pročitao predsednik Suda Koen Lenaerts.
Slovenija je pokrenula postupak protiv Hrvatske na temelju člana 259 Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) i predložila Sudu EU-a da utvrdi krši li Hrvatska 2. i 4. član Ugovora koji govori o poštovanju vladavine prava i lojalnoj saradnji među državama članicama EU-a. Slovenija takođe tvrdi da Hrvatska krši uredbu o zajedničkoj ribarskoj politici, šengenskim propisima o kretanju osoba kao i direktive pomorskom prostornom planiranju.
Hrvatska je uložila prigovor o nenadležnosti jer smatra da Sud EU-a nije nadležan odlučivati o zahtevima Slovenije u navedenom postupku s obzirom na to da između dve države nije doista reč o sporu o primeni i tumačenju prava EU, nego da je reč o sporu koji se odnosi na tumačenje i primenu međunarodnog prava, koji treba rešavati primenom pravila međunarodnog prava i za to predviđenim sredstvima mirnog rešavanja sporova, uključujući pregovore.
Odluka uranila zbog Brexita?
Odluka je donesena puno ranije nego što se očekivalo, samo mjesec i po dana nakon objave mišljenja nezavisnog advokata o ovom predmetu koji je u potpunosti odbacio slovenske argumente. Obično od objave mišljenja nezavisnog advokata do odluke Suda prođe nekoliko mjeseci i stoga se odluka očekivala tekna proleće.