"U neobično dugačkom i plodnom razgovoru sa predstavnicima četiri različita ogranka Stejt departmenta razmatrani su trenutna situacija i stanje osnovnih ljudskih prava u Crnoj Gori – poštovanje verskih sloboda, prava na posedovanje imovine, prava na okupljanje i prava slobodnog govora, kao i primeri verske, jezičke i nacionalne diskriminacije u toj zemlji", navodu se u saopštenju.
Oni su upozorili da novousvojeni Zakon o slobodi veroispovesti države Crne Gore, koji "do današnjeg dana izaziva masovne mirne proteste, pravoslavnih vernika, i srpske i crnogorske nacionalnosti, ali i građana drugih veroispovesti, korenito i nedopustivo zadire u slobodu veroispovesti, posebno u kolektivnom aspektu".
"Najproblematičnije odredbe zakona su one koje je Vlada proglasila za „politička pitanja“. To su pitanja nove evidencije i registracije crkava i verskih zajednica i konfiskacije njihove imovine – sakralnih objekata i zemljišta koje im vekovima zakonito pripada. Za tu potrebu, Vlada je uvela i neprihvatljivu retroaktivnu primenu prava koja je i samim Ustavom Crne Gore zabranjena", navodi se u saopštenju.
Iz Mitropolije tvrde da je u razgovoru sa američkom stranom konstatovano da je sporni crnogorski zakon usvojen bez sveobuhvatnog, institucionalnog i prema javnosti otvorenog dijaloga, ne samo protivno preporukama Venecijanske komisije nego i izričitom stavu visokog ambasadora SAD za verske slobode, g. Sema Braunbeka, iskazanom prilikom njegove posete Crnoj Gori 15. novembra 2019.g.
"Naši predstavnici su takođe ukazali da se iz analize ovog Zakona jasno vidi da najznačajnije preporuke Venecijanske komisije od 24. juna 2019.g. ili nisu usvojene ili su minimizovane do besmisla, i da takođe ni veoma važne i obavezujuće preporuke OEBS/ODHIR iz Smernica iz 2004. i 2014. godine uopšte nisu uvršćene u tekst zakona. Po njihovim rečima, obiluje pravnim normama koje su u suprotnosti sa Ustavom i članom 9 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Osim toga, nijedan predlog pravne prirode, koji je Episkopski savet dao, nije bio usvojen.Izaslanici Episkopskog saveta istakli su, najzad, da je sporni zakon u funkciji diskriminacije prvenstveno SPC kao najmnogoljudnije (o tome su više puta govorili i najviši predstavnici Vlade i Skupštine Crne Gore), jer uvodi pravni partikularizam, pravnu likvidaciju stečenog i sudski potvrđenog pravnog subjektiviteta naše Crkve i konfiskaciju crkvene sakralne i ostale nepokretne imovine u ad hoc diskriminatornom postupku", navodi se u saopštenju.
Izaslanstvo Episkopskog saveta nastavlja svoju posetu glavnom gradu Sjedinjenih Američkih Država, gde će i narednih dana imati sastanke sa američkim državnim zvaničnicima.