“Članstvo Crne Gore u EU i njegov značaj za budućnost naše zemlje, i generacija koje dolaze, prevazilazi sve dnevno-političke interese, i na nama je da učinimo dodatan napor da pokrenemo i postignemo politički konsenzus oko ovog suštinskog pitanja”, navodi se u pismu Markovića.
Deo toga svakako je i dijalog i dogovor o izbornom zakonodavstvu i povezanim uslovima za izbore, što je neophodno za jačanje međusobnog poverenja koje je preduslov svakog napretka.
“U tom kontekstu, spremni smo za otvoren i iskren razgovor i dogovor kako bismo dodatno poboljšali zakonske i ostale preduslove koji se tiču izbornog procesa, bilo da se radi o medijskom zakonodavstvu, zakonima u pravosuđu odnosno drugim propisima koji će unaprediti vladavinu prava, što će sve doprineti i uspešnim reformama iz evropske agende”, naveo je on.
"Otvoreni smo za svaku inicijativu koja će tome doprineti. Na ovaj način ćemo potvrditi političku zrelost i posvećenost, kakva se očekuje od zemlje članice NATO i najnaprednijeg kandidata za članstvo u EU”, rekao je on i dodao da produbljivanje podela nije ni u čijem interesu osim onih koji ne žele napredak Crne Gore i njeno članstvo u EU.
Marković je konstatovao da su demokratski izbori po međunarodnim standardima, u kojima će svi imati jednaku šansu, zajednički interes i neophodan preduslov za završne faze pregovora sa EU.
“Iako Vlada kao predstavnik vladajuće većine nosi posebnu odgovornost, nju ima i opozicija, da bude kontrolor vlasti i učini je boljom, ali i da doprinese u ispunjenju zajedničkog cilja”, navodi se u pismu premijera Markovića poslatom parlamentarnim opozicionim partijama, predstavnicima akademske zajednice, NVO koje se bave pitanjima važnim za evropske integracije, štampanim medijima.