Širom Crne Gore i večeras se održavaju litije i molebani u znak protesta protiv usvojenog spornog Zakona o slobodi veroispovesti.
U Podgorici se pristalice SPC, kao što je najavljeno, okupljaju ispred hrama Hristovog vaskrsenja. Nakon toga litija kreće ulicama glavnog grada, među okupljenima i proslavljeni košarkaš Nikola Mirotić.
Građane i vernike koji litijama izražavaju nezadovoljstvo zbog usvojenog Zakona o slobodi veroispovesti svaki put obezbeđuju organi javnog reda i mira.
Okupljeni uzvikuju "Ne damo svetinje!".
Danas je jedan policajac koji je obezbeđivao litiju na povike naroda: „Ne damo svetinje!“, uz mahanje poručio: „Ne damo braćo. Samo uz Božiju pomoć“.
Iz više krajeva Podgorice stigle su kolone ljudi: Kuči sa Meduna, iz Lješanske i Riječke nahije, i tako dalje.
Od donjeg manastira Ostrog krenula je litija ka Nikšiću. Kolona je duža od kilometra i po.
Litija u kojoj učestvuju hiljade vernika stigla je portu Manastira Đurđevi stupovi u Beranama, protojerej-stavrofor Miloš Vesin iz Čikaga služi moleban, a raširena je i trobojka dugačka stotinu metara.
Na budvanskim ulicama večeras je hiljade vernika u litiji koju predvode sveštenici Mitroplije crnogorsko-primorske i gradonačelnik Budve Marko Bato Carević.
Litija je krenula ka Crkvi Svete Petke u Budvi, a pre nje služen je moleban u starogradskoj Crkvi Svete Trojice.
Okupljeni vernici uzvikuju "Ne damo svetinje!" i "Crna Gora i Srbija - to je jedna familija".
U Plužinama je u Crkvi Svetog Jovana Krstitelja služen moleban, a građanima se obratio arhimandrit Petar Petrić iz kijevsko-pečerske lavre, koji je rekao da je čitav svet zadivljen odlučnošću naroda u Crnoj Gori da strada za svoju veru.
"Nikoga mi ne mrzimo, ničije nećemo, ali svoju svetinju ne damo", poručio je Petrić, dodavši da se ne radi samo o oduzimanju i prisvajanju crkve i imovine, već se dovodi u pitanje spasenje duše i postojanje.
"Litije u Crnoj Gori su put za Isusom, a taj put je uvek trnovit, ali na kraju njega uvek dolazi vaskrsenje čitavog naroda", rekao je Petrić.
Sve litije u Crnoj Gori održavaju se po blagoslovu Eparhijskog saveta Srpske pravoslavne Crkve.
U Crnoj Gori je 27. decembra prošle godine usvojen Zakon o slobodi veroispoviesti kojim je predviđeno da država postaje vlasnik svih verskih objekata izgrađenih do decembra 1918. godine ukoliko se ne utvrdi da je neka od verskih zajednica stvarni vlasnik.
Usvajanje tog zakona naišlo je na otpor sveštenstva i vernika SPC u Crnoj Gori zbog čega su organizovani molebani i litije širom zemlje, kao i u pojedinim gradovima u Republici Srpskoj, Srbiji i svetu.