U više crnogorskih gradova danas su održane litije u znak protesta protiv usvojenog Zakona o slobodi veroispovesti.
Jeromonah Evstatije optužio je u Beranama crnogorske vlasti da se umesto kriminalcima i kriminalnim obračunima na ulicama, oni bave sveštenicima, monasima i slobodnim novinarima i njih prati i prisluškuje.
On je nakon molebana u manastiru Đurđevi stupovi kazao da su vlasti slepe i gluve na kriminalna dešavanja.
"Sveštenike, monahe i slobodne novinare prate i prisluškuju, i posebno njihov rad prate. Molimo ih da pažnju obrate na one na koje bi trebalo. A kada prate sveštenike. Neka obrate pažnju na ova okupljeni narod, nebitno koliko ih je, i neka čuju da je protiv ovakvog Zakona sedamdeset odsto naroda Crne Gore, sa njih Ustav Crne Gore obavezuje da budu narodna vlast. Oni moraju da slušaju volju naroda i da budu u službi naroda", rekao je Evstatije.
On je posebno pozdravio sveštenika koji je na litiju i moleban došao iz Tutina i koji je, kako je kazao, imao problem na granici.
"Policija ga je pretresala. Mi pozivamo da to ne rade. Dobro svi znamo, i mala deca znaju šta se sve preteruje preko tih granica. Nisu sveštenici problem Crne Gore. Mi se borimo da u Crnoj Gori svi imaju ista prava i to ne treba nikom da smeta. To treba svi da podrže", poručio je jeromonah Evstatije.
Današnja litija u Beranama bila je jedna od masovnijih i protekla je u najboljem redu.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i episkop dioklijskim Metodije predvodili su litiju u Podgorici.
"Ovo je izvorni narod Crne Gore koji nastavlja delo svojih predaka, a glas narod je glas Božiji", poručio je Mitropolit Amfilohije ispred Skupšine Crne Gore.
Prethodno je u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja služen moleban.
"Država je naša, naši preci su ugrađeni u nju, njenu pravdu, istinu i dobrotu, u njenu kulturu i u njenu veru pre svega i iznad svega. Zato ne treba niko da se boji od ove dece koja su sabrana oko ove svetinje", kazao je Mitropolit Amfilohije.
Amfilohije je ispred Skupštine kazao da litije prevazilaze bratomržnju. Narod od Skupštine i poslanika, kako je rekao, traži da narod spasi od usvojenog Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Istakao je da narod govori jezikom pravde.
On je kazao da "ovdje nema ni četnika ni partizana". "To su potomci i jednih i drugih koji hoće da budu braća, da se pomire jedni sa drugima, da oproste jedni drugima", rekao je on.
Amfilohije je kazao da je to ono što narod koji je na litijama traži od predsednika i od Skupštine, da spasu Crnu Goru "od izgubljenog obraza".
On je rekao da je propalo sve što je usvojeno na "ateizmu, na bogoubistvu i bratoubistvu", navodeći da su oni koji upravljaju državom ateisti.
Litije su održane jutros u Danilovgradu i Nikšiću.
Svečana litija je, kazali su iz Crkvene opštine Danilovgrad, održana u Nedelju pravoslavlja, ali i u znak zaštite svetinja.
Mitropolija crnogorska primorska (MCP) neće dozvoliti vlasti u Crnoj Gori da izbriše istoriju i natjera ih da idu na šaltere da se prijavljuju kao novoformirana religija, rekao je vladika budimljansko – nikšićki Joanikije.
Vladika Joanikije predvodio je litiju u Nikšiću, koja je održana nakon liturgije u Sabornom hramu, a termin molitvenog hoda centralnim gradskim ulicama danas je izmenjen zbog Nedelje pravoslavlja koja se tradicionalno obeležava na početku Vaskršnjeg posta.
U besedi na Trgu slobode u Nikšiću vladika Joanikije poručio je da od vlasti zahtevaju da ostanu i budu priznati kao istorijska religija uzidana u temelje države Crne Gore.
”Nećemo dozvoliti da nam udaraju na čast i svetinje, jer mi ne rušimo državu, nego je gradimo”, rekao je vladika Joanikije i poručio da imaju podršku celog pravoslavlja i da neće odustati.
Uprkos zabrani policije, na Cetinju je danas održana litija.
Iz Mitropolije crnogorsko-primorske ovu litiju nazvali su krsni hod, a predvodio ga je rektor Cetinjske bogoslovije Gojko Perović. Među sveštenstvom je bio i arhiepiskop cetinjski, mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije. Litija se nije kretala ulicama prestonice već između Cetinjskog manastira i crkve.