"NIJE to policijski čas, nego zabrana kretanja po Ustavu i zakonu"

Ovako crnogorske vlasti objašnjavaju najnoviju meru ograničavanja kretanja u određenim vremenskim periodima u cilju sprečavanja širenja epidemije korona virusa.

Vlada Crne Gore reagovala je na tvrdnje crnogorske opozicije da je uvened policijski čas u toj zemlji, ocenjujući ih "netačnim" i obrazlaže da je mera ograničavanja slobode kretanja "propisana Ustavom i zakonima".

U Crnoj Gori je od danas na snazi zabrana kretanja u određenim vremenskim periodima (radnim danima od 19h do 5 sati ujutru, a subotom i nedeljom od 13h do 5 sati ujutru), ali Vlaa Crne Gore to ne priznaje kao "policijski čas".

"Za one koji nisu dovoljno sagledali propise, pa sjedstveno tome donose pogrešne zaključke, ukazujemo:

- Da je članom 39 Ustava Crne Gore moguće ograničiti slobodu kretanja ako je to potrebno za sprečavanje širenja zaraznih bolesti;

- Da su članom 55 Zakona o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisane mere ograničenja kretanja u području zahvaćenom epidemijom zarazne bolesti;

- Da je Nacionalno koordinaciono telo za zarazne bolesti takođe predviđeno Zakonom;

- Da naredbe ne donosi Vlada niti Nacionalno koordinaciono telo, nego Ministarstvo zdravlja na predlog Instituta za javno zdravlje;

- Da je tako učinjeno i Naredbom Ministarstva br. 8-501/20-129/424 od 30. marta (juče) koja je odmah objavljena u Službenom listu.

Dakle, nema policijskog časa - već se život, rad i kretanje odvija na način primeren aktuelnoj opasnosti i zaštiti zdravlja i života građana, uz mogućnost svakodnevnog kretanja svakog radnog dana od 05-19h, i subotom do 05-13 časova. Takođe, propisani su i izuzeci u vremenu zabrane, radi ostvarivanja delatnosti od javnog interesa", navedeno je u saopštenju Vlade Crne Gore.

U saoštenju se dodaje da Nacionalno koordinaciono telo i Ministarstvo zdravlja "sve mere donose osluškujući i procenjujući zabrinutost građana, i rukovodeći se isključivo interesom njihovog zdravlja".

"Zbog toga smatramo da nije vreme za politiku, nego za doslednu zaštitu zdravlja i života svakog građanina i njegove porodice. Ako neki politički subjekt ne može da se prepozna kao deo ovog sveobuhvatnog, odgovornog i humanog procesa, u kojem, verujemo, svi treba da budemo jedno i zajedno, ostaju mu na raspolaganju pravna sredstva i sudovi, kao mogućnost provere da li su odluke Ministarstva zdravlja zasnovane na Ustavu i zakonu", poruka je Vlade Crne Gore.

Kako god nazvali ovu meru i odluku, da li "policijski čas" ili "zabrana kretanja", suština je da građani Crne Gore u navedenim vremenskim periodima, neće smeti da izađu na ulice.

OVAKO JE U SRBIJI

Srbija je u vreme epidemije korona virusa i shodno vanrednom stanju 18. marta uvela zabranu kretanja od 20 do 05 časova za sve građane bez posebne dozvole. Tri dana kasnije mera je produžena na od 17 časova, jer je građani nisu shvatili dovoljno ozbiljno.

Međutim, potom je uvedena dodatna mera - vikendom, odnosno subotom i nedeljom, policijski čas počinje u 15 časova i završava se u 5 ujutru.