Ruski konvoj krenuo za Mostar, zaustavile ga procedure u BiH

Ministarstvo bezbednosti u Savetu ministara saopštilo je da ministar bezbednosti Fahrudin Radončić nije dao uputstvo Graničnoj policiji da propusti vojno-sanitetski konvoj iz Ruske Federacije u BiH, te da je pitanje prelaska otišlo u nadležnost Predsedništva BiH.

MONDO/Nebojša Šatara

U saopštenju se navodi da je ministar inostranih poslova u Savjeu ministara Bisera Turković upoznala Ministarstvo bezbednosti o noti koju je dobila od Ambasade Rusije, kojom se traži dozvola ulaska na teritoriju BiH za 24 člana medicinskog tima i pet specijalizovanih vojnih ABHO vozila za dekontaminaciju i dezinfekciju koji bi, na osnovu zahteva predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Dragana Čovića, trebali da pruže pomoć bolnici u Mostaru.


Ministarstvo inostranih poslova navelo je da ovaj akt, pod oznakom "vrlo hitno", dostavlja Ministarstvu bezbednosti na dalje postupanje u skladu sa njihovim nadležnostima.

Povodom novonastale situacije i različitih medijskih komentara zbog najave ulaska ruskog vojno-sanitetskog konvoja, iz Ministarstva bezbednosti je saopšteno da su odmah po jučerašnjem priemu akta ministar Radončić i ministar odbrane u Savetu ministara Sifet Podžić obavili usmene konsultacije.

Podžić je Radončiću prosledio i prvu verziju mišljenja Ministarstva odbrane.

To je mišljenje nešto kasnije - u izmenjenoj tekstualnoj formi, ali potpuno istog značenja - da je u pitanju vojna formacija i da se o tome jedino može izjasniti Predsedništvo BiH - upućeno Ministarstvu inostranih poslova i Ministarstvu bezbednosti.

Već na osnovu prve verzije mišljenja Ministarstva odbrane, Ministarstvo bezbednosti je uputilo akt prema Turkovićevoj i sugerisalo joj da se o svemu hitno upozna Predsjedništvo BiH.

"Iz Radončićevog pisma Turkovićevoj, koje je dostavljeno na uvid javnosti, potpuno je jasno da se Ministarstvo bezbednosti nije mešalo u nadležnosti Ministarstva odbrane, jer to, uostalom, nije moguće ni po zakonu", ističe se u saopštenju.

Ministarstvo bezbednosti je prihvatilo mišljenje Ministarstva odbrane te iz tih razloga nije, kao ovlašteni predlagač kada je prelazak granice u pitanju, ni zatražilo hitnu sednicu Saveta ministara.

U saopštenju se ističe da ministar bezbEdnosti nije dao ni uputstva Graničnoj policiji da propusti vojno-sanitetski konvoj na granici, već da je sve otišlo u nadležnost Predsedništva BiH.


Turkovićeva se, kao zamnik predsedavajućeg Saveta ministara i ministar inostranih poslova koja je primila diplomatsku notu, jedina mogla obratiti Predsedništvu BiH nakon dobijanja odgovora iz Ministarstva odbrane i Ministarstva bezbednosti, napominju u Ministarstvu bezbednosti.

"Činjenica da nam je Turkovićeva uputila akt na postupanje i da su oba ministarstva praktično odbila opciju prelaska ruskog vojno-sanitetskog konvoja preko granice BiH, ne govori ni o kakvom izbegavanju u vršenju naših odgovornosti ili straha od toga, već o našem punom poštivanju institucija BiH, njihovih jasnih zakonskih nadležnosti i odgovornosti", naglašava se u saopštenju.

U prilogu saopštenja dostavljen je i akt Turkovićeve i odgovor Radončića.

Mostar: Odgođen dolazak

"Odgođen je do daljeg dolazak medicinskog tima iz Rusije koji je trebao da dezinfekcije prostorije Univerzitetske kliničke bolnice Mostar", rekla je Srni portparol ove zdravstvene ustanove Adrijana Pandža.

"Dolazak je odgođen do daljeg zbog proceduralnih problema. Mi smo na osnovu pozitivnih iskustava Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka, gdje je ruski medicinski tim uradio dezinfekciju pre desetak dana, zatražili da isto bude učinjeno i u Mostaru", navele je Pandža.

Ona je dodala da je zahtev upućen posredstvom kabineta predsedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH Dragana Čovića.

HDZ BiH smatra da je nedopuštanje da tim ruskih medicinskih stručnjaka za dezinfekciju uđe u BiH "providno skretanje pažnje sa stvarnih afera, kao što je netransparentna nabavka respiratora budžetskim sredstvima".