To je potvrdila u četvrtak Vrhbosanska nadbiskupija, prenosi hrvatski Tportal.
Kako je prenela Katolička medijska agencija Biskupske konferencije BiH (KTA), u katedrali će uz kardinala Vinka Puljića, koji će služiti misu i sveštenike biti samo dvadeset vernika kojima je za to Crkva dala saglasnost, a njihova su imena, kako je istaknuto, prosleđena bezbednosnim službama.
"Sve ostale podstičemo da tog dana učestvuju na redovnoj svetoj misi u svojim mestima, te upute svoje molitve za žrtve blajburške tragedije i sve nevine žrtve bilo kojeg naroda", stoji u saopštenju, a prenosi Tportal.
Misu će uživo prenositi Hrvatska televizija (HTV) te Radio-televizija Herceg-Bosne.
Ministarstvo unutršnjih poslova Sarajevske županije je u četvrtak potvrdilo kako će zbog najavljene mise u subotu biti pojačane mere bezbednosti u glavnom gradu Bosne i Hercegovine, uključujući ograničenja kretanja u okolini katedrale.
Prilaz katedrali vozilima, ali i pešacima, biće onemogućen od 9 sati ujutru do završetka mise.
Nekolicina nevladinih organizacija, ali i političkih stranaka iz BiH pozvala je građane Sarajeva na protestna okupljanja u vreme služenja mise, koju vide kao politički događaj čiji je cilj rehabilitovanje ustaškog režima i NDH.
Savez udruženja boraca antifašističkog rata (SABNOR) je pozvao svoje simpatizere da se u subotu okupe na protestu ispred sedišta Veća ministara i parlamenta BiH, gde je u Drugom svetskom ratu bio drvored na kojemu su ustaše vešale građane Sarajeva, piše hrvatski Tportal.
Mediji u BiH su u četvrtak preneli delove pisma koje je kardinal Puljić uputio na adresu Ministarstva za ljudska prava i izbeglice, u kojem je ocenio da je zbog negativnih reakcija na najavu služenja mise za blajburške žrtve ugrožen njegov, kao i život drugih katolika, o čemu je izvestio i Vatikan.
Hrvatski ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman je podržao služenje "blajburške mise" u Sarajevu i ocenio da javna osuda i "pretnje linčom" kardinalu Vinku Puljiću sugerišu da položaj Hrvata u BiH "nije onakav kakav bi trebalo da bude", prenosi Beta.
Grlić Radman je rekao novinarima u Zagrebu da je telefonom razgovarao s Puljićem i izrazio mu podršku, istakavši da je Puljić tokom rata u BIH ostao u Sarajevu i "svetli je primer suživota, multikulturalnosti".