Premijer Crne Gore: Napadaju nas žešće nego pre 14 godina (VIDEO)

Duško Marković kaže da su "besramna podmetanja" da vlast u Crnoj Gori želi da otima crkve i da proteruje Srbe. "Sve nesporazume rešavaćemo mirno i dijalogom", kaže on.

Vlada Crne Gore/Twitter/screenshot

Pre 14 godina građani Crne Gore su se na referendumu većinski izjasnili za nezavisnost, odnosno razdvajanje od Srbije, što je bio i poslednji čin raspada nekadašnje Jugoslavije.

Crna Gora i Srbija su svašta prošle zajedno, uključujući bombardovanje 1999. godine. Danas su odnosi zategnutiji nego ikad, mada bi trebalo i bilo bi normalno i logično da ove dve zemlje imaju najbolje odnose.

Od 2006. do danas mnogo toga se promenilo. Crna Gora je postala članica NATO, priznala je nezavisnost takozvane države Kosovo, što je u Srbiji shvaćeno kao "nož u leđa". A temperaturu je značajno podiglo usvajanje Zakona o slobodi veroispovesti, koji je Srpska pravoslavna crkva razumela kao način za oduzimanje njene imovine, da bi verska okupljanja u Beranama i u Nikšiću, koja su bila zabranjena iz zdravstvenih razloga, da ne bi bilo širenja epidemije korona virusa, a potom i pritvaranje sveštenika, tu temperaturu dovele do usijanja.

U obraćanju javnosti povodom Dana nezavisnosti Crne Gore, predsednik Vlade Crne Gore Duško Marković Marković je rekao da su podele u toj zemlji veće nego pre 14 godina i da pojedini "besramno podmeću" da vlast želi da otima crkve i proteruje Srbe.

"Četrnaest je godina od kada je Crna Gora vratila svoje ime i mesto među državama današnjeg sveta. Kada smo 21. maja 2006, na demokratskom referendumu, doneli istorijsku odluku da sami upravljamo svojom budućnošću, verovali smo da je to zajednička pobeda: svih nas koji smo željeli sopstvenu državu, ali i svih onih koji su tada bili protiv toga. Na miran i dostojanstven način, uprkos nametnutoj nam većini od 55 posto glasova neophodnih za nezavisnost i uprkos nezapamćenoj kampanji protiv naše nezavisnosti - demokratski ishod referenduma bio je nesporan", rekao je on.

Predsednik Vlade Crne Gore je naglasio da je 21. maja 2006. godine "stavljena tačka na crnogorske podele" i da će se "svi zajedno okrenuti uređenju zajedničke kuće, po meri i u najboljem interesu svih njenih građana", te da je zbog toga Ustavom Crna Gora definisana kao država svih građana koji u njoj žive: Crnogoraca, Srba, Albanaca, Bošnjaka, muslimana, Hrvata, i svih drugih.

"Verovali smo da će u novoj realnosti savremene evropske Crne Gore, kao i članice NATO-a, svi pronaći najbolji interes za sebe i svoje porodice; da ćemo zajedničkim snagama ubrzavati društveni i demokratski napredak; da će negiranje crnogorskog identiteta i prava na sopstvenu državu, jednom za svagda, ostati samo na tamnim stranicama naše istorije. Danas, 14 godina kasnije, moramo pogledati istini u oči: vreme nas je, u značajnoj meri, demantovalo: podele nisu nestale. U nekim stvarima čak - danas je otpor crnogorskoj suverenosti radikalniji nego što je bio pre deceniju i po! Danas u Crnoj Gori isti oni koji su predvodili pokret protiv nezavisnosti u referendumskoj kampanji, predvode ponovo brutalne nasrtaje na suverenitet crnogorske države. Sada još i sa otvorenijom podrškom sa strane i neviđenom propagandnom kampanjom. Danas kažu da je za njih Crna Gora mala; kažu da na prestonom Cetinju žive nedostojni nasjednici svojih predaka; a kada bi se oni pitali Crna Gora bi pripadala drugome, a ne sebi i svojim građanima! Besramno podmeću da želimo da otimamo crkve i manastire; da proterujemo Srbe iz Crne Gore; da u našoj zemlji samo što nije počeo bratoubilački rat. Izmišljaju njihovi mediji, krivotvore njihovi istoričari, podmeću njihovi političari", rekao je Marković.

Crnogorski premijer je rekao da će "sve verske zajednice imati isti status u okviru pravnog poretka Crne Gore, usklađenog sa najvišim demokratskim standardima modernog sveta", kao i da su svi građani jednaki u pravima i obavezama".

"Svi nesporazumi u Crnoj Gori rešavaće se strpljivim i upornim dijalogom, na miran i demokratski način", kaže predsednik Vlade Crne Gore.

"Uprkos svemu, mnogo smo naših ciljeva ostvarili u prethodnih deceniju i po: ojačali smo naše institucije, unapredili demokratiju, ekonomski uzdigli Crnu Goru. Ova i ona Crna Gora ne liče jedna na drugu! Vreme je potvrdilo da smo naš strateški put odabrali mudro i nema ni trunke dileme hoćemo li tim putem nastaviti. Hoćemo - još jače, još posvećenije", poručio je premijer Crne Gore Duško Marković.

PROSLAVA DANA NEZAVISNOSTI U CRNOJ GORI