Posle sednice Skupštine Crne Gore, novinari su pitali Duška Markovića da li je neka zemlja stavila primedbu Crnoj Gori na odluku o otvaranju granica.
"Ne! Ni od jedne, samo pohvale da radimo odličan posao. Juče sam dobio nekoliko telegrama i mejlova od država koje su čule ovo, jer ja nisam rekao da su otvorene granice, već da ispunjavaju uslove, a o tome odlučuje Nacionalno telo za suzbijanje korona virusa. Mi smo prva destinacija bez korone (corona free destination). Šta ima da nas pitaju? Mogu samo da nam čestitaju i čestitaju nam kako smo sačuvali naše stanovništvo, kako smo organizovali sistem", rekao je Marković.
Dodao je da će odluka o tome sa kojim će državama biti otvorene granice, a koju bi sutra trebalo da donese Nacionalno koordinaciono telo za zarazne bolesti, biti zasnovana na epidemiološkim standardima, te da tu nema politike.
Odbacio je optužbe koje dolaze od zvaničnika iz Srbije i rekao da Crna Gora odlučuje na osnovu zdravstvenih kriterijuma, u interesu svojih građana.
"Naš je cilj zdravlje, a ne samo ekonomija. Moramo se otvarati, moramo razmišljati o ekonomiji, ali uvek nam u fokusu mora biti zdravlje stanovništva. Ovde ne stanuje politika, nego stanuju zdravstveni standardi. Radujemo se uspehu svake države koja ostvari taj rezultat i Crna Gora će spremno i sa zadovoljstvom dočekati sve građane svih država u okruženju i ostalih koje budu uspele taj standard da ostvare“, rekao je predsednik Vlade Crne Gore.
Da bi granica sa nekom državom bila otvorena, ona mora da, shodno epidemiološkim kriterijumima, ima 25 ili manje zaraženih na 100.000 stanovnika.
Upitan da prokomentariše izjave srpskih zvaničnika da je odluka da se granica ne otvori sa Srbijom politička, crnogorski premijer je to kategorično demantovao. Precizirao je da se odluka definiše u odnosu na broj trenutno zaraženih, a ne preminulih od koronavirusa.
"Teško je to komentarisati, posebno meni, jer želimo u svakoj situaciji koja nije jednostavna da se ponašamo odgovorno, evropski, da razumemo one koji nas ne razumeju. Interesantno je da jedna pres konferencija o najavljenim merama NKT može da izazove toliko bure, nerazumevanja pa i optužbi na račun Crne Gore i njenih vlasti", rekao je premijer Marković.
"MI SE NISMO LJUTILI KAD JE SRBIJA NAMA USKRATILA PŠENICU, SNAŠLI SMO SE"
On je podsetio da Crna Gora nije reagovala kada je na početku epidemije Srbija među prvima zatvorila granicu sa Crnom Gorom, zabranila izvoz medicinske opreme i pšenice.
"Ja mislim da u njihovom stavu prema Crnoj Gori u odnosu na ovo pitanje stanuje politika. Ne želim da polemišem sa tim, prihvatam to. Mi znamo šta je naš posao i naš interes. Nećemo ići po mišljenje nigdje za ono što su interesi države, bilo da su zdravstveni ili ekonomski, nego ćemo odluke donositi samostalno, ne radeći ni protiv koga", istakao je predsednik Vlade Crne Gore.
Dodao je da će Crna Gora sa zadovoljstvom čekati trenutak da Srbija uspešno iznese ovu epidemiju, da nema aktivno zaraženih ili da ima onaj broj zaraženih koji zadovoljava kriterijume za otvaranje granica sa Crnom Gorom.
"SRBI, ŽELIMO DA VAS VIDIMO NA PLAŽAMA, PLANINAMA"
"Radujemo se dolasku srpskih građana u Crnu Goru. Želimo da ih vidimo, ako oni to žele, i na našim plažama i na našim planinama", rekao je predsednik Vlade Crne Gore.
Komentarišući odluku srpskih vlasti da zabrane sletanje aviona "Montenegro erlajnza" na beogradski aerodrom, rekao je da je odluka primljena k znanju i da će u odnosu na to tražiti alternative i najbolja rešenja za državu, građane i ekonomiju.
"Kao što smo tražili alternative za pšenicu - uvezli smo je iz Francuske, ništa strašno. Mislimo da ta odluka nije logična. Kad je u pitanju ekonomija, robni promet, ne može biti političkog revanšizma", rekao je predsednik crnogorske vlade.
Odgovarajući na pitanje novinara da li planira da sa srpskim zvaničnicima pokrene pitanje oko otvaranja granica i zabrane za "Montenegro erlajnz", premijer Crne Gore je odrično odgovorio:
"Ako je bilo kakvog nerazumevanja naše odluke, telefoni rade, mogao sam da se čujem sa premijerkom, da me nazove da me pita, ili predsednik Vučić predsednika Đukanovića... Ali da mi idemo tamo da pitamo šta ćemo da uradimo sa onim što je naš interes, to ne, nikako".
Marković je rekao da je na samom početku epidemije Crna Gora zatvorila granice prema šest zemalja, ali da niko zbog toga nije protestvovao i ukazao da postojeći kriterijum ne otvara granice ni sa Italijom, sa kojom smo prvi susjedi, sa kojom imamo ozbiljne i razvijene ekonomske odnose u različitim sektorima.
On je pojasnio da su manipulacije da građani Republike Srpske neće moći da uđu u Crnu Goru. "Oni su državljani BiH koja ispunjava kriterijume za otvaranje granica te će shodno tome i građani Republike Srpske moći da uđu u Crnu Goru kad granica bude zvanično otvorena".