Predstavnici vlasti u Crnoj Gori uporno ponavljaju da odluka o otvaranju granica za pojedine zemlje, odnosno građane tih zemalja, još nije zvanično doneta (verovatno će danas), a u Srbiji je sa velikim nezadovoljstvom primljena informacija da Srbija još nije među tim zemljama. Iz Crne Gore stiže obrazloženje da je reč o isključivo zdravstvenoj proceni, odnosno epidemiološkoj i da će, čim se Srbija izbori sa korona virusom, i ona ući u krug zemalja sa kojom će Crna Gora otvoriti granice.
Uporedo sa tim, iz Podgorice takođe ističu i da žele da vide Srbe kao turiste i ovog leta, da niko ne prebrojava krvna zrnca, a pojedine primorske opštine, poput Herceg Novog krenule su u kampanju za "dovlačenje" turista iz Srbije.
Srbi su ubedljivo najbrojniji turisti u Crnoj Gori. Prošlog leta ih je bilo oko 400.000.
Opozicioni političar iz Crne Gore Nebojša Medojević izneo je podatke koliko je, zapravo, Srbija značajan "punilac" crnogorskog budžeta.
"Od 3,7 miliona noćenja ostvarenih od stranih turista u 2018. godini, 1,2 miliona činili su gosti iz Srbije, Rusije i Republike Srpske ili 32,4%. Premijer je odlučio da upravo turisti iz ovih zemalja ne mogu da uđu u Crnu Goru. Srbija je najznačajniji spoljno-trgovinski partner Crne Gore. 20% ukupnog uvoza i 26% ukupnog izvoza, 49% ukupnih prevezenih putnika 'Montenegro erlajnza' je na liniji PG-BG-PG. Nama neprijatelji ne trebaju. Tu je Vlada", napisao je Medojević na Twitter-u.
Njegove reči potvrđuju i zvanični statistički podaci. Monstat je objavio da je Crnoj Gori u martu u kolektivnom smeštaju boravilo 18.930 turista, odnosno 66,3% manje nego u istom periodu prošle godine.
Prema podacima Monstata, broj noćenja bio je 39.730, a od ukupnog broja u kolektivnom smeštaju - 70,7 odsto ostvarili su inostrani, a 29,3 odsto noćenja domaći turisti. U martu najviše noćenja ostvarili su turisti iz Srbije 10,7 odsto, zatim Rusije 9,1 odsto, Nemačke 8,7 odsto, Albanije 4,7 odsto, Velike Britanije 3,9 odsto, Francuske 3,6 odsto, Švedske tri odsto, Bosne i Hercegovine 2,7 odsto, Belgije i Danske po 2,2 odsto, kao i Hrvatske 2,1 odsto.
U Crnoj Gori u aprilu nije zabeležen dolazak turista, što je i razumljivo s obzirom na zatvaranje granice i sveukupnih mera donetih radi sprečavanja širenja epidemije korona virusa.