"U svetlu informacija koje imam, mogu samo da zaključim da Mladićeva odbrana nije pokazala nijednu grešku u vezi sa medicinskom negom koja se Mladiću pruža", naglasio je Ađijus u odgovoru na prigovor Mladićevih advokata.
Iz današnje odluke predsednika suda proizlazi da Mladić, u okviru lečenja od anemije, odnosno niskog nivoa hemoglobina u krvi, prima transfuzije.
Branioci Branko Lukić i Dragan Ivetić prethodno su tražili da Mladić smesta bude smešten u bolnicu zbog pogoršanog zdravstvenog stanja, optužujući sudski sekretarijat i lekare u pritvoru u Sheveningenu za prikrivanje informacija o generalovom zdravlju i nesavesno lečenje.
Mladić (78) je 28. marta bio podvrgnut operaciji uklanjanja polipa sa debelog creva. Po odbrani, koja se poziva na "nezavisne lekare", posle operacije Mladić ima "ekstremno nizak nivo hemoglobina, koji je proizveo tešku anemiju koja je opasna po život i predstavlja pretnju Mladićevom oporavku".
Za "nesavesno lečenje", odbrana je optužila sekretara suda i pritvorske lekare zato što su "dozvolili da Mladićevo zdravlje - stanje teške anemije i niskog hemoglobina - bude gore nego pre operacije".
Sekretar suda Olufemi Elijas odbacio je, potom, sve te optužbe odbrane, ponavljajući da Mladić ima primerenu medicinsku negu i da lekari pomno prate njegovo zdravstveno stanje.
Pojedinosti o Mladićevom zdravlju i lečenju, kao i odgovor na zahtev odbrane za hitnu hospitalizaciju, u sekretarovom podnesku redigovane su kao poverljive zbog zaštite privatnosti i zbog toga su nedostupne javnosti.
Predsednik suda Ađijus u današnjoj odluci ocenio je da je izveštaj sekretara o Mladićevom lečenju opširan i "sveobuhvatan" i izrazio žaljenje što je odbrana izabrala da se njime ne pozabavi "na bilo koji smislen način".
Ađijus je precizirao da je sekretar suda odbrani odgovorio da su lekari u pritvoru "primereno odgovorili" na Mladićevu anemiju.
"Dok odbrana navodi da njena tri lekara pozivaju da se Mladiću da transfuzija, sekretar potvrđuje da se 'transfuzija već primenjuje kao deo lečenja'", piše u odluci sudije Ađijusa.
Predsednik haškog suda naznačio je da "pridajući dužnu pažnju ozbiljnosti optužbi Mladićeve odbrane, ipak smatram da ona nije u pitanje dovela sekretarovo obrazloženo objašnjenje o medicinskoj nezi koja se Mladiću pruža u svakom trenutku".
Ađijus je odbacio i tvrdnje odbrane da joj sekretar suda ne dostavlja pravovremeno dokumente o Mladićevom stanju i lečenju.
Tvrdnju odbrane da joj sekretar suda nije odgovorio na prigovor o lečenju Mladića u propisanom roku od 14 dana, Ađijus je usvojio kao osnovan. Ustanovio je, međutim, da odbrani time nije naneta šteta, zato što je sekretar dodatno vreme utrošio za prikupljanje dodatnih informacija o Mladićevom lečenju od lekara.
Zbog Mladićeve operacije i ograničenja usled pandemije korona virusa, Haški sud je dva puta odložio raspravu o žalbama na prvostepenu presudu bivšem komandantu Vojske Republike Srpske.
Prvostepenom presudom, Haški tribunal je 22. novembra 2017. bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske osudio na doživotni zatvor, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici; progon Muslimana i Hrvata širom BiH; terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.
Na tu presudu, žalbe su uložili Mladićevi branioci, ali i tužioci.