"UVEZEN VIRUS"

Crnogorci objavili: Evo odakle nam je ponovo došla korona

Crnogorsko telo za sprečavanje epidemije korona virusa objavilo grafiku o tome odakle su pristigli novi slučajevi zaraze. Najviše iz Srbije.

Izvor: Vlada Crne Gore/Twitter

Crna Gora je 2. juna proglasila kraj epidemije korona virusa na svojoj teritoriji, ali su se pozitivni slučajevi ponovo pojavili.

Crnogorske zdravstvene vlasti su potom saopštile da je reč o "uvezenim slučajevima", odnosno da je korona ponovo došla u Crnu Goru preko prenosilaca iz drugih zemalja, najviše iz Srbije, i to posle fudbalskog derbija Partizan - Crvena zvezda u polufinalu Kupa Srbije.

Nacionalno koordinaciono telo za sprečavanje širenja zaraze danas je objavilo grafiku o tome koliko trenutno ima zaraženih, kao i odakle je došla korona.

Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini Crne Gore, premijer Duško Marković je iskazao uverenje da će se Crna Gora izboriti sa korona virusom, ali je istakao da neodgovornost pojedinaca dovodi do importacije i ponovnog širenja virusa.

"Videli smo da se najveći broj novih slučajeva obolevanja u ovom trenutku jasno i nesumnjivo može povezati sa svega nekoliko pojedinca, a ono što ih karakteriše je činjenica da su nastali direktnim izigravanjem mera i preporuka Vlade i Ministarstva zdravlja. Sa prisustvom fudbalskoj utakmici u Beogradu direktno se može povezati klaster iz Budve koji trenutno broji 11 obolelih, ali i tri dodatna slučaja unosa virusa koji za sada nisu rezultirali sekundarnim oboljevanjem, dok se čak 31 slučaja u rožajskom klasteru sa širenjem u Bar, Ulcinj i Berane povezuju sa nedozvoljenim prekograničnim kretanjem u opštinu Tutin u Srbiji. Ukupno 42 od 59 slučaja ili 76%. Takođe, epidemiološko istraživanje je u toku za 12 novih slučajeva, sa sličnim indicijama unosa", rekao je on.

Istakao je da je nauka jasna oko jedne stvari, a to je da će u slučaju nepoštovanja mera prevencije, a posebno fizičkog distanciranja, nošenja maski i higijene ruku, vrlo verovatno i moguće doći do ponovnog masovnijeg oboljevanjačak i pre jeseni, odnosno pre nego što se očekuje

"Kada je reč o trenutnom nivou oboljevanja kod nas, ono što zabrinjava je činjenica da smo opet izloženi importaciji sa više strana i na još više lokacija nego u martu, kao i činjenica da je broj kontakata koje su oboleli ostvarili - veoma visok. Posebno zabrinjava način na koji je došlo do istovremene importacije virusa koji ukazuje na nizak stepen kolektivne odgovornosti, ali i ličnog osećaja opreza, i opasnosti od zaraze", rekao je predsednik Vlade Crne Gore.

Crnogorski premijer je rekao da ne postoji nijedan jedini validan naučni dokaz koji bi ukazivao na slabljenje virusa, da se ne zna do kada će epidemija trajati, kakav će biti nje intenzitet i dalje posledice, hoće li se virus ponavljati, i u kojem obliku, kada ćemo imati vakcinu ili lek.