"LETEO JE NISKO! VIDELA SE ČAK I POSADA": Stanovnici Turjaka poslednji uočili nestali avion

Avion koji je juče nestao u okolini Omarske kod Prijedora sprovodio je aktivnost vakcinisanja lisica protiv besnila.

Youtube/Printscreen/Learntofly

Pomoćnik ministra poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske Goran Zubić kaže da je reč o projektu koji sprovodi Kancelarija za veterinarstvo BiH.

"Dakle, iz aviona se bacaju stotine hiljada tableta koje imaju prijemčiv miris lisicama, a one te tablete pojedu i tako se zaštite protiv besnila. Lisice su najčešći prenosnici besnila među životinjama", objašnjava Zubić za Srpskainfo.

On dodaje da se ovaj projekat u BiH sprovodi od 2011. godine uz finansijsku podršku UN. Ministarstvo poljoprivrede RS dostavlja podatke o procenama broja lisica na teritoriji RS, lovištima i slično, ali ne i u organizaciji vakcinacije.

"Mi smo iz medija saznali za nestanak aviona", dodao je Zubić.

Istovremeno, meštani Turjaka, sela pod Kozarom, svedoče da su juče videli avion koji je jako nisko leteo iznad njihovog sela.

Nenad Mirjanić, predsednik mesne zajednice Turjak, posvedočio je da je juče, oko 14 sati iznad ovog mesta video avion, uveren da je upravo on nestao.

"Leteo je veoma nisko, čak se videla i posada. Pomislio sam da im mahnem, tako su leteli nisko, gotovo iznad kuća i stabala. Jasno je da se radi o sportskom avionu koji je odletio u pravcu Kozare. Tek kasnije, kada sam saznao da je nestao, shvatio sam da je reč o upravo toj, istoj letelici", rekao je Mirjanić za Srpskainfo.

Slične navode izneo je u Turjaku i Dragiša Lazić, vozač kamiona koji ovde nekoliko dana nasipa puteve.

"Vozio sam šljunak iz Grbavaca i vidio avion u niskom i laganom letu. Poklopilo se da sam ga pratio, nekoliko minuta, vozeći pravcem prema Turjaku. Odleteo je prema selima Kozara i Mićije, u tom pravcu. Pogledao sam na sat, bilo je nekoliko minuta pre 14 sati", rekao je Lazić.

Inače, potraga traje i na ovom području ali za sada nema informacija o nestslom avionu. Na Kozari je još magla, slaba je vidljivost, a uslovi za potragu su otežani.

U potragu se uključuju i Oružane snage BiH

Predsednik Planinarskog saveza Republike Srpske Ljubiša Aramanda je u Jutarnjem programu RTRS-a rekao da se tragačima pridružuju i pripadnici Gorske službe spasavanja Foča, kao i pripadnici MUP-a Republike Srpske.

"Plan je da se ekipe podele na četiri reona", rekao je Aramanda i dodao da će grupe imati 10 do 15 ljudi koji će komunicirati putem radio-veze.

Najveći problem u ovoj potrazu su, kaže, vremenski uslovi, odnosno magla koja značajno smanjuje vidljivost.

"Sa dva helikoptera trebalo bi da se uključe u potragu i Oružane snage BiH", rekao je Armanda.

(Mondo)

Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.