ISPRAVKA: Netačne informacije o navodnoj diskriminaciji Srba od strane Crvenog krsta u Hrvatskoj

Nije tačno da je Crveni krst tražio dokumenta o nacionalnosti pre deljenja pomoći

Više portala, uključujući i naš, prenelo je tekst u kojem je bila netačna informacija o navodnoj diskriminaciji Srba pri podeli humanitarne pomoći nakon zemljotresa u Petrinji i nekoliko drugih hrvatskih opština u kojima su Srbi najveća nacionalna manjina. U pitanju je bila netačna informacija i ovom prilikom je ispravljamo.

U našem tekstu bilo je navedeno da se u tragediji "gledalo ko je Srbin, a ko Hrvat", i da je ljudima koji su pretrpeli štetu na Baniji hrvatski Crveni krst tražio dokumenta o nacionalnoj pripadnosti pre deljenja pomoći. Preneli smo i izjavu volonterke Romane Iljegić koja je navela da su pripadnici Crvenog krsta pitali za nacionalnost. U tekstu se nalazila i izjava predsednika Udruženja izbeglica u Srbiji Miodraga Linta, koji je osudio navodnu diskriminaciju.

Međutim, istog dana je Crveni krst na Facebook nalogu demantovao te tvrdnje navodeći da svima kojima je potrebna humanitarna pomoć, ne trebaju nikakve potvrde ili dokumenta".

Portparolka Crvenog krsta, Katarina Zorić je za AFP takođe demantovala tvrdnje Romane Iljegić, rekavši da "ta informacija nije tačna".

I zamenica predsednika Srpskog narodnog veća (SNV), Aneta Vladimirov je rekla za AFP da "nema dojave tog tipa", te da je "SNV sarađivao sa Crvenim krstom i pre ovoga", kao i da su "redovno u kontaktu zbog koordinacije u trenutnoj situaciji".

Nije, međutim, isključila mogućnost da zbog nepristupačnosti terena, volonteri i humanitarne organizacije još uvek nisu stigli da obiđu sve ljude u pogođenom području.

"Morate da razumete da je tamo komplikovano, do nekih kuća nema puta, sve je blato. Potrebne su nam mašine i putevi da bismo mogli doneti (pomoć). Ali pomoć stiže", izjavila je Vladimirov za AFP.