EX YU

SUSEDI SRBIJE TRAŽE SEZONSKE RADNIKE, OVI POSLOVI SU NATRAŽENIJI: Plata kuvara 800€, a evo kolika je zarada konobara

Autor Ivana Lazić

Hrvatska ove godine očekuje veliki broj turista, a sa tim se otvara i potreba za zapošljavanjem velikog broja sezonskih radnika.

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović/Wirestock Creators/Shutterstock.com

Nakon dve godine pandemije, na hrvatskom primorju ove godine očekuju jako dobru turističku sezonu. Postavlja se samo pitanje da li će biti dovoljno zainteresovanih radnika da popune sva potrebna mesta 

Prema podacima sistema eVisitor, ove godine u aprilu je bilo znatno više posetioica, nego što je to bio slučaj u istom periodu prošle godine. Standardno je najviše gostiju u Istri i Kvarneru, nakon kojih sledi Splitsko-dalmatinska županija. Najfrekventniji su dolasci u dalmatinske gradove, ali ove godine se izdovojio i Zagreb, koji je ostvario najviše noćenja od svih gradova u Hrvatskoj. Na nivou cele države je od početka godine ostvaren gotovo isti broj noćenja kao rekordne 2019.

Da Hrvatska, čija ekonomija najviše zavisi od turizma, ima čemu da se raduje, pokazuje i najnovije istraživanje"Praćenje osećaja za domaća i unutarevropska putovanja - talas 11" Evropske komisije za putovanja (ETC). Prema njemu, tri od četiri Evropljana nameravaju da putuju u sledećih šest meseci, a najprivlačnija su mediteranska odredišta, među kojima je Hrvatska. Odmor na suncu i plaži je, prema istom istraživanju, najpoželjnija opcija, koju preferira više od petine (22 posto) Evropljana.

Nedostatak radnika u Hrvatskoj, posebno sezonaca

Takav razvoj situacije će povećati i potrebu za sezonskim radnicima u turizmu. Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, 2019. je traženo 31.547 sezonskih radnika, a iz evidencije Zavoda ih je zaposleno 28.697. Najviše su traženi konobari, sobarice, kuvari, čistačice, prodavci, kuhinjski radnici, pomoćni kuvari isl.

Plate

Zbog nedostatka radnika, ove godine su oni u poziciji da od poslodavaca mogu da traže bolje radne uslove.

Prosečne plate sezonskih radnika su manje od prosečnih plaća u ostatku privrede i prema informacijama portala MojPosao, kreću se od 4.427 kuna (585 evra) neto za sobaricu do 6.306 kuna (833 evra) neto za kuvara, pa tako konobaru prosečno sleduje 5.296 kuna (700 evra), recepcioneru 5.858 kuna, prodavcu 4.761 kuna (630), a pomoćni radnik u kuhinji dobija 5161 (680evra) kunu.

(Mondo/Index)