Direktor bolnice Sveti apostol Luka u Doboju Mladen Gajić optužen je za nesavestan rad u službi, koji se odnosi na nabavku medicinske opreme tokom pandemije korona virusa u Republici Srpskoj. Umesto zaštitnih medicinskih maski, bolnica je nabavila maske za varenje i time je oštećen gradski budžet Doboja.
Ovo je danas potvrđeno na ročištu Gajiću, na kojem su pročitani detalji sporazuma o priznanju krivice koji je sklopio sa Republičkim javnim tužilaštvom i pristao na kaznu zatvora od 10 meseci.
On se tereti da je postupak javne nabavke zaštitnih odela i maski za potrebe bolnice, kao i JU "Dom za stara lica Doboj“, sproveo kroz pregovarački proces bez objavljivanja oglasa o nabavci, uz ukupne vrednosti 136.918 KM sa PDV-om.
Dodaje se da je optuženi svesnim kršenjem zakona i drugih propisa i propuštanjem nadzora – što se ogleda u tome da je umesto ugovorene medicinske robe isporučena nemedicinska roba – oštetio budžet grada Doboja za KM. 82,320.
Gajić je zaključio ugovor o nabavci zaštitnih odela i maski sa agencijom "Travel 4 fun“ d.o.o. Banjaluka, koja nije ispunjavala kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci, jer se radi o turističkoj agenciji.
Umesto ugovorene medicinske robe, isporučena je nemedicinska roba.Umesto zaštitnih odela dostavljena su odela bez adekvatne zaštite i deklaracije, a umesto profesionalnih zaštitnih naočara, naočare za zavarivanje“, rekla je danas tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević.
Ukoliko Okružni sud u Banjaluci prihvati sporazum i Gajić bude osuđen, ovo će biti prva presuda u aferi "korona ugovori". Republičko javno tužilaštvo i dalje vodi istragu protiv bivšeg direktora Instituta za javno zdravlje RS Branislava Zeljkovića i drugih koji su takođe osumnjičeni za brojne zloupotrebe u postupcima javnih nabavki tokom pandemije.
Predsednik sudskog veća Blagoje Dragosavljević zakazao je za 18. jul ročište za preispitivanje sporazuma.
"Ovo je prvi postupak iz tzv 'slučajevi korona' vezani za sumnje na visoku korupciju tokom pandemije korona virusa u RS. Osuđujuća presuda u ovom slučaju bila bi značajna za Tužilaštvo za drugi postupak koji će uslediti”, rekla je danas tužilac Sanja Tadić – Stojisavljević.
Ona je navela da se u slučaju Gajić dogodila "situacija bez presedana".
"Pre zaključenja sporazuma, tužilaštvo se obratilo pravnom zastupniku Grada Doboja, JVP RS (sedište poslanika u Doboju), u vezi sa izjašnjenjem o naknadi štete pričinjene ovim krivičnim djelom. Od njih smo dobili dopis u kome su podneli predlog za realizaciju imovinsko-pravnog zahteva. Nakon toga su podneli novi podnesak u kome ga povlače“, rekla je Tadić-Stojisavljević.
Ispostavilo se da je Gajić sam platio odštetu od 82.320 KM, a uplatnicu je danas doneo na sud. To je potvrdio i njegov advokat Siniša Mikić.
"U ovom delu nije bilo koruptivnog elementa. Svedoci su potvrdili da niko nije tražio i uzeo novac. Gajić je od početka insistirao da će, ukoliko se nađe šteta, nadoknaditi gradski budžet. Odmah je reprogramirao kredit i opteretio se dugom da vrati novac“, rekao je Mikić.
Odmah po puštanju iz pritvora, u fazi istrage, Gajić se vratio na mesto direktora dobojske bolnice, a ujedno je i odbornik u Skupštini grada Doboja.
"Apsurdno je i da je on instruktor mnogim institucijam za postupke javnih nabavki. To je uža oblast za njegov magistarski studij“, rekao je danas na sudu njegov branilac, prenosi Mondo.ba.
(MONDO)