EX YU

LUPANJE PO DŽEPU - ŠOK CENE U HRVATSKOJ: Turisti neprijatno iznenađeni, pogledajte koliko košta 7 dana letovanja

Autor Ivana Lazić

Četvorčlanoj porodici za letovanje u Hrvatskoj potrebno je više od 2.000 evra.

Izvor: YouTube/screenshot/Tomasz Polaszek

Četvoročlana porodica za 7 dana letovanja u nekom od gradova Hrvatske, mora da izdvoji sumu i do 2.250 evra.

Za smeštaj u hotelu na Makarskoj rivijeri, u proseku ćete morati da izdvojite 1.250 evra, dok se cena privatnog smeštaja u studio apartmanima za noćenje u jednoj od najpopularnijih destinacija kreće se od 60 do 90 evra. Kada je reč o hrani i piću, cene se razlikuju u zavisnosti od toga da li će neko ručati u nekom od brojnih restorana ili će se odlučiti da kuva u svom stanu.

Za obrok u restoranu trebaće vam između 30 i 50 evra. Jedna od najpopularnijih destinacija u Hrvatskoj je Dubrovnik. Ukoliko bi četvoročlana porodica odlučila da ode na odmor u ovaj prelepi grad, morala bi da izdvoji od 1.000 do 4.250 evra.

Ako želite da uživate u nekom od privatnih apartmana u okolini Dubrovnika, platićete više nego u Makarskoj. Prosečna cena sedmodnevnog boravka u njima u neposrednoj blizini mora košta 650 evra, dok cena hotela znatno varira i iznosi 4.250 evra sa uključenim doručkom.

Cene smeštaja u hotelima na severu hrvatske obale kreću se od 36 evra do 165 evra za noćenje po osobi, i to u Rovinju od 40 do 165 evra, u Opatiji između 85 i 115, Poreču od 36 do 85, Lošinju od 70 do 150 i Puli od 67 do 79 evra.

Jedan turistkinja koja trenutno boravi u Makarskoj, kaže da je iznenađena cenama.

"Skuplje je i to duplo. Kafa nigde ne može da se popije ispod 2 evra, a ništa bolja situacija nije ni sa sladoledom, jer su ime cene skoro izjednačene", kazala je ona za Nezavisne.

Tokom 2022. godine u Hrvatskoj su kod prehrambenih proizvoda najviše poskupjeli ulje i brašno, a kod neprehrambenih razne higijenske potrepštine. Ulje je poskupelo za 33 odsto u odnosu na prva četiri meseca 2021. godine. Slede brašno sa 27 odsto, smrznuti mesni proizvodi sa 25 odsto, mleko sa 21 odsto...

Za 10 ili više odsto su poskupeli maslac i margarin 18 odsto, sladoledi i sveži kvasac po 17 odsto, testenine, obrađeno voće i voćni namazi, zatim hrana za mačke, te vitaminske šumeće tablete i prašci po 15 odsto, sirevi 12 odsto, supe 11 odsto, kafa, upakovani heb i tost, mlečni i sirni namazi, slani štapići i perece svi po 10 odsto.

Ipak, ima i proizvoda koji nisu poskupeli. Cena se praktično nije menjala za jaka alkoholna pića, pivo, čokoladne proizvode, kobasice, ledene čajeve, kakao i gotove umake. Analiza pokazuje i da je prosečna cena napitaka za bebe niža za osam odsto, a čajeva za bebe 12 odsto, piše Poslovni dnevnik.

(MONDO)