Ankica Tuđman je kako javljaju mediji preminula u 97 godini života. Ankica Tuđman je prema dostupnim podacima rođena je 1926. godine u Zagrebu u kom se školovala, sve dok nije otišla u partizane u proleće 1944. godine, gde je upoznala svog supruga Franju Tuđmana visokog oficira NOVPOJ, kasnije i generala Jugoslovenske armije za koga se udala godinu dana kasnije u maju 1945. godine posle završetka rata. Iz braka sa Franjom Tuđmanom koga je podržavala i kad je bio u nemilosti rodilo se troje dece: Miroslav rođen 1946, Stjepan 1948. i ćerka Nevenka rođena 1951. godine.
Porodični dom Tuđmanovih ponovno postaje žarište društvenog i političkog života u doba rađanja moderne Hrvatske. Nakon što je postala supruga predsjednika Republike Hrvatske, Ankica Tuđman kao prva dama vodi Humanitarnu organizaciju za decu Hrvatske. Ona je nadživela svog suprga Franju koji je preminuo krajem 1999. godine i sina Miroslava, inače bivšeg šefa hrvatske obaveštajne službe i predsedničkog kandidata na izborima u Hrvatskoj, koji je preminuo od posledica kornavirusa pre dve godine.
Ankicu je pratio specifičan epitet "žena iz senke" pošto je održavala kontakte sa ljudima iz ministarstva odbrane i tajnih službi. Osim tog, za nju se vezivao i skandal, kada je njena imenjakinja Ankica Lepej otkrila veliku količinu novca na njenom računu i sve to obelodanila. Lepej je kao radnica Zagrebačke banke hrvatskoj javnosti otkrila da supruga tadašnjeg predsednika Franje Tuđamana, Ankica Tuđman, na računu u toj banci ima 210.000 nemačkih maraka i 15.000 dolara, koje Tuđman nije prijavio u imovinskoj karti.
O Ankici Tuđman, pisao je i pokojni zagrebački novinar Denis Kuljiš, koji je ostavio maestralne opise hrvatskih političara 1990 tih godina. Kuljiš je za Ankicu Tuđman govorio da je stub porodice: "Ankica Tuđman, suzdržana i lukava žena, nije u svojoj autobiografiji navela glavne beogradske veze. Sin Miroslav bez političkog talenta". Pisac ove knjige upoznao je Ankicu Tuđman (1926.) kao lukavu i suzdržanu ženu, osobito nepoverljivu prema novinarima. Iz njenih očiju na trenutak bi se osetila blagost, a onda bi sevnula munja, piše on. Marljiva i s visokim mišljenjem o sebi: "Bila sam zgodna mlada žena, s pomalo ljubomornim suprugom."
"Bila je vođa porodice. Franjo Tuđman, zaokupljen istorijom i politikom, nije se stigao baviti takozvanim običnim stvarima, osim donekle unucima, ali se čini da Ankica u odnosu na decu nije sasvim kontrolisala zbivanja i da je prema njima bila i više nego roditeljski popustljiva. Ćerka Nevenka udala se s osamnaest godina, sa još neszavršenom gimnazijom, za Srbina Stevana Košutića, komšiju u Nazorovoj ulici u Zagrebu, koji je živeo kod tetke Kate Roksandić. Otišla je u Zemun, gde je rodila dvoje dece i posle devet godina se razvela i vratila u roditeljsko gnezdo. Krleža ju je zaposlio u Leksikografskom zavodu", navodi se.
Ankica Tuđman objavila je 2006. autobiografiju "Moj život s Francekom", 670 stranica "debelu", knjigu, zanimljiv vremeplov, ali uskraćenu za ono što je isotrijsko najzanimljivije, a to su njihova, odnosno njena druženja s osobama iz ministarstva obrane i generalštaba JNA u nekadašnjoj Jugoslaviji.
(MONDO/Nacional.hr)