EX YU

BEBA U MOSTARU UMRLA OD VELIKOG KAŠLJA KOJI SE POJAVIO I U SRBIJI! Ambulante pune, doktori tvrde da BOLEST nije naivna

Autor Jana Desovski

Beba je umrla u Mostaru od velikog kašlja, a bolest je nedavno stigla i u Srbiju.

Izvor: Shutterstock

Dvoipomesečna beba preminula je od velikog kašlja u Mostaru. U BiH je zabeležen jedan slučaj velikog kašlja i to u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, objavili su federalni mediji. Bakterija koja izaziva veliki kašalj potvrđena je kod novorođenčeta, koje je nažalost preminulo.

Dvoipomesečna beba nije bila vakcinisana, a imala je i drugih zdravstvenih problema. Nadležni kažu da nema mesta širenju panike, ali pozivaju na vakcinaciju. U Hrvatskoj ima čak i epidemije velikog kašlja, pišu Nezavisne.com. U Zavodu za javno zdravstvo Hercegovačko-nerevanskog kantona potvrdili su da je u Sveučilinoj kliničkoj bolnici Mostar pre desetak dana zabeležen slučaj zarazne bolesti velikog kašlja kod dvopomesečne bebe, prenosi BHRT.

"I pored svih mera koje su kolege sa klinike za pedijatriju preduzele, dete je nažalost preminulo. Mogu reći da je dete imalo i neke druge zdravstvene probleme, i mogu vam reći da dete nije bilo vakcinisano, da li zbog tih bolesti ili ne, ali to je period kad se prva doza za veliki kašalj daje u drugom mesecu", rekao je Eniz Čolaković, direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK. Najteže je u Splitu gde je više od 70 obolelih, dok je u Zagrebu zaraženo 10 osoba. 

Veliki kašalj se pojavio i u Srbiji

Podsetimo, veliki kašalj je stigao i u SrbijuU poslednjih mesec dana u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj lečeno je petoro zaražene dece. Veliki kašalj ili pertusis nam se vratio, a bolest nije naivna, upozorila je dr Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike U KBC Dragiša Mišović. 

"Dete je poplavelo i nije moglo da dođe do daha. Mislili smo da će se ugušiti", reči su jedne majke koja je opisala simptome velikog kašlja kod svoje bebe. Zbog čega se ova bolest vratila, kako da je prepoznamo, kome preti najveća opasnost i da li ostavlja posledice, objasnila je doktorka Olivera Ostojić, načelnica Dečje klinike U KBC Dragiša Mišović. 

"Veliki kašalj ili pertusis je, nažalost, ponovo među nama, što nije dopustivo jer postoji vakcina koja sto odsto štiti od ove bolesti. Bolest nije naivna i može da ima ozbiljnije komplikacije, pogotovo u malom uzrastu. Najugroženija su najmlađa deca, od rođenja do šestog meseca dok se ne postigne potpuna vakcinacija", rekla je dr Ostojić u "Jutru" na Prvoj i objasnila kako se prenosi: 

"Prenosi se respiratornim putem, a među nevakcinisanima može jako brzo da se prenese. Sada ta vakcina protiv velikog kašlja nema trajni imunitet. Najčešći prenosioci jesu starija deca, adolescenti koji imaju oslabljen imunitet. Oni nemaju kašalj kao što ima pomenuta beba. Imaju kašalj koji prepoznaju kao virusnu infekciju praćenu produženim kašljem", upozorila je doktorka.

BONUS VIDEO:

 (MONDO)