Hrvatski državljanin Nenad Petrak, vođa međunarodnog narko-kartela, uhapšen je u Turskoj pre pet dana. Pored prvooptuženog Nenada Petraka, biznismena iz Zagreba koji je tražen zbog učestvovanja u pokušaju ubistva Josipa Čubelića sredinom aprila ove godine, među okrivljenima je i Filip Romić, koji je pobegao u Dubai, ali je po povratku u BiH uhapšen.
Dan kasnije uhapšen je još jedan hrvatski državljanin sa Interpolove poternice. Uhapšen je u Bešiktašu. Reč je o Kristijanu Paliću, koji je osumnjičen da je jedan od vođa zapadnobalkanskog krila međunarodnog narko-kartela. Interpolovu plavu poternicu za Palićem raspisali su Brazil, Hrvatska i nekoliko evropskih zemalja.
Sada su objavljeni detalji akcije. U nastavku ih prenosimo u celosti:
Akcija balkanski kartel
Europol je podržao istragu krijumčarenja velike količine kokaina u kojoj su učestvovali hrvatski, nemački, španski i turski organi reda u okviru operativne radne grupe "Balkanski kartel". Operativne aktivnosti dovele su do hapšenja Hrvata koji je bio vođa organizovane kriminalne grupe, a koji je prošle nedelje uhvaćen u Istanbulu.
Veruje se da je osumnjičeni bio na čelu velike organizacije za trgovinu drogom koja je švercovala kokain iz Južne Amerike u Evropu. Osim trgovine drogom, osumnjičen je za niz drugih kriminalnih radnji, uključujući nasilje i ubistvo u pokušaju. On se povezuje i sa organizacijom isporuke jedne tone kokaina u Evropu, koji je zaplenjen u Španiji 2020. godine. Dan kasnije, turske vlasti su u okviru nacionalne istrage uhapsile još jednu osobu koju EU smatra metom visoke vrednosti zbog optužbi za pranje novca.
Osumnjičeni je bio meta visoke vrednosti koju traže Hrvatska i Nemačka. Istraga sprovedena u okviru operativne radne grupe Europol "Balkanski kartel" označila je uspešnu saradnju uključenih država članica EU i Turske u cilju razbijanja ove kriminalne organizacije.
Uhapšena je 21 osoba
Hapšenje hrvatskog narko-bosa rezultat je operativnih aktivnosti koje je početkom oktobra podržao Europol, u koje su bili uključeni organi za provođenje zakona iz Hrvatske i Nemačke. Dan akcije, koji je održan 11. oktobra 2023. godine, doveo je do hapšenja 21 osobe (12 u Splitu u Hrvatskoj i 9 u Nemačkoj) i zaplene 8 vozila, oružja (puške, mitraljezi, municija i prigušivači) i velika količina novca, droge, mobilnih telefona i raznih vrsta dokumenata.
Europol je pomogao u razmeni informacija i pružio analitičku podršku tokom istrage. Tokom prikupljanja obaveštajnih podataka otkrivena je čitava skrivena mreža koja je delovala u raznim zemljama na više kontinenata.
Operativna radna grupa protiv balkanskih kartela
Razotkrivanje šifrovanih komunikacionih alata koje koriste kriminalci pružilo je međunarodnim organima za sprovođenje zakona najveći uvid u kriminalne mreže i način na koji one deluju. Jedan od otkrivenih trendova je i značajna uloga kriminalnih mreža, koje uglavnom čine građani balkanskih zemalja, u globalnoj trgovini kokainom.
Europol je osnovao operativnu radnu grupu "Balkanski kartel" kao odgovor na ovu pretnju. Operativna radna grupa okuplja zemlje sa Balkana, EU i šire sa ciljem efikasnog suprotstavljanja ovakvim kriminalnim mrežama koje predvode ljudi bliskih veza u regionu.
U akciji su učestvovala sledeća tela:
- Hrvatska: Nacionalna policijska kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala; Služba u Splitu i Služba za kriminal;
- Nemačka: Savezna kriminalistička policija (Bundeskriminalamt);
- Španija: Civilna garda (Guardia Civil);
- Turska: Turska nacionalna policija (Emniiet Genel Mudurlugu Narkotik Suclarla Mucadele Baskanlıgı/Istanbul Narkotik Suclarla Mucadele Sube Mudurlugu).
BONUS VIDEO:
(MONDO)