Domovinski pokret (DP) nezvanično traži da ministar branitelja bude čovek koji je po nacionalnosti Srbin. Reč je o hrvatskom veteranu Predragu Mišiću - Peđi, a DP navodno želi da pokaže da nema ništa protiv Srba, nego SDSS-a, stranku koju ne žele ni u vladi ni u vladajućoj većini.
Ko je Predrag Mišić, čovek koji je bio na listi Domovinskog pokreta, na 3. mestu u 9. izbornoj jedinici, a sada ta stranka želi da ga vidi na mestu ministra branitelja?
Odbranio Vukovar, razbio ćiriličnu ploču
Borio se na hrvatskoj strani tokom rata. Branio je Vukovar, a javnost je postao poznat kada je 2013. godine razbio dvojezičnu ploču sa ćiriličnim natpisom na zgradi Policijske stanice Vukovar. On je rekao da je to učinio jer smatra da "ćirilici nije mesto u Vukovaru dok se ne reši pitanje hiljada poginulih i nestalih i dok se ne kazne počinioci ratnih zločina".
Srbin koji je branio Vukovar na Mitnici i oficirski potporučnik Hrvatske vojske ispričao je jednom prilikom kako je njegov brat na početku rata otišao na drugu stranu - kod srpskog agresora. Tada je rekao da brata nije video ni čuo 26 godina i da će tako verovatno ostati zauvek. Sa njim se nakratko čuo 1996. godine, "i nikad više", kaže, "niti mu treba".
"U Borovom Selu nikada nije bilo mira"
"Rođen sam u Vinkovcima, a u Vukovar sam došao kao beba. Kada sam bio mlad Vukovar je bio u procvatu. Imao je 45.000 stanovnika, 29.000 zaposlenih, veoma bogat grad, sa mnogo preduzeća i jakom privredom. U ono vreme verovatno jedan od najbogatijih gradova", rekao je Predrag Mišić - Peđa.
"U Borovom Selu, gledajući malo unazad, nikada nije bilo mira. Tamo su Ozrenci, deklarisani četnici, i oni nikada neće prihvatiti ovu državu. Dugo nisam želeo sebi da priznam da će biti rata, mislio sam, odrastali smo zajedno, svi će se odvojiti na svoju stranu i otići. Kako sam ja čovek koji voli da čuje i vidi, otišao sam u Borovo Selo i video stotine četnika i onda shvatio da to neće biti dobro", rekao je on.
Govoreći o 1989. godini, otkrio je da je bio zaposlen u privatnoj firmi, a da mu je supruga radila u Borovu. "Odgajani smo u hrišćanskom duhu, nikada nisam razmišljao o ljudima, u koju crkvu su išli. Nisam imao problema sa tim ni tada ni sada", rekao je on. Kao porodica bili su podeljeni na samom početku rata. U Vukovaru su mu bili i žena i dete.
"Moja majka i moj polubrat (majka preudata) bili su sa Hrvatima u podrumu do 18. novembra, a ja sam bio na položaju na Mitnici. Mislio sam da je brat na drugoj strani, ali jednostavno nemam odgovor na to", dodao je on.
Bio na razmeni u Nemetinu
"Dana 18. novembra 1991. godine, dana pada Vukovara, pamtim kao dan kada sam ja poginuo, umrlo je nešto u meni. Naime, nakon toga čovek više ne može biti isti", objasnio je on.
"Odveli su nas na Ovčaru. Božja ruka je tu intervenisala jer smo čuli bagere kako kopaju rupe za mrtve. Jedan Holanđanin ili Norvežanin iz Crvenog krsta je nas 182. popisao na cigaret-papiru i to nas je verovatno spasilo od ubistva na Ovčari. Tu smo prenoćili i sutradan su nas prevezli u logor u Mitrovici", rekao je Mišić.
U Mitrovici je proveo 271 dan. Ne voli da priča o tim danima.
"Tamo su bili samo neljudi, nije bilo ljudi. Josip Boldić, stariji od mene 5-6 godina, zdrav, dobio je dete, saznao za dete, a onda su ga za tri dana ubili batinama. Na stotine je takvih bilo u Mitrovici, svako je imao svoju golgotu. Prebili su koga god su stigli. Kad su me 14.8.1992. vozili na razmenu za Nemetin, skoro nije došlo do razmene. Tada sam počeo da razmišljam o samoubistvu, što bih i učinio da nije došlo do razmene. Na sreću, ipak je do razmene došlo. Dugi period je trebalo da se vratim u normalu - trajalo je 5-6 meseci kad sam se izvukao, ali neki nisu", pojasnio je.
Godine 1997., između Božića i Nove godine, vratio se u Vukovar i propustio kuću jer su sve bile porušene. Vraća se 15. januara 1998. godine, kada počinje renoviranje njegove kuće, a porodica stiže za Božić te godine.
DP podržan 2020. godine, rekao da mu je sadašnji šef Suverenista zabio nož u leđa
Predrag Mišić je podržao DP uoči izbora 2020. godine, kada se ta stranka još zvala Domovinski pokret Miroslava Škore i bio je na njihovoj listi. Zatim je napustio Hrvatsku konzervativnu stranku (HKS) rekavši da mu je predsednik te stranke Marijan Pavliček, danas predsednik Hrvatskih suverenista, "zabio nož u leđa".
"Dešavalo se da se gospodin Pavliček plaši mog imena na listi i insistira kod Miroslava Škore i preti da će uništiti koaliciju i dogovor ako budem na listi", otkrio je Mišić razloge sukoba i napuštanja HKS-a.
Mišićevo ime nominalni šef Domovinskog pokreta pomenuo je u prošlonedeljnom saopštenju, pokušavajući da objasni da u toj stranci nemaju ništa protiv Srba nego SDSS-a. Tada je rekao da je među njihovim kandidatima na nedavnim izborima bio i Mišić, po nacionalnosti Srbin. Penava je dodao i da su se on i Mišić slikali ispred statue još jednog Srbina - Nikole Tesle.
BONUS VIDEO:
(Index/MONDO/N.D.)