Ako blicate spremite 260€, a plaća se kazna i za otvoren prozor! Oprez tokom vožnje, na primorju udaraju po ušima

Zakoni u saobraćaju se razlikuju od zemlje do zemlje, ako u Hrvatskoj ne poštujete propise tokom vožnje, čekaju vas paprene kazne.

Shutterstock

Leto je period godine kada putevi, posebno auto-putevi, imaju najveći promet. Zbog korišćenja godišnjeg odmora, vozači leti često odlaze na duža putovanja i provode više vremena u automobilima nego u drugim delovima godine. Iz tog razloga je veća mogućnost dobijanja novčane kazne ukoliko se ne poštuju saobraćajna pravila i zakonske norme koje regulišu ponašanje u drumskom saobraćaju.

Na primer, odlučili ste da uštedite na putarini tako što ćete putovati državnim putem do svoje letnje destinacije umesto auto-puta, jer pored toga što ugrožavate svoju bezbednost, bezbednost svojih putnika i svih drugih učesnika u saobraćaju možete dobiti kaznu koja je mnogo veća od cene putarine. Čak i za brzinu do 10 km/h u selu kazna je 30 evra, što je više od putarine za privatno vozilo od Zagreba do Splita (26,40 evra).

Za prekoračenje brzine od 10 do 20 km/h predviđena je kazna od 60 evra, a za prekoračenje brzine od 20 do 30 km/h 130 evra. Od 290 do 920 evra kazna je za prekoračenje dozvoljene brzine od 30 do 50 m/h, a od 1.320 do 2.650 evra ili kazna zatvora do 60 dana za one koji voze preko 50 km/h od dozvoljene brzine ili brzine ograničene saobraćajnim znakom. Na auto-putu i ​​brzom putu kazne za prekoračenje brzine su nešto manje: od 10 do 30 km/h 60 evra, od 30 do 50 km/h 260 evra, a preko 50 km/h od 660 do 1.990 evra.

U špicu turističke sezone, posebno vikendom, na autoputu se stvaraju gužve i redovi. Budite strpljivi i nemojte ni pomišljati na vožnju zaustavnom trakom, koja je jedna od najopasnijih radnji na auto-putu. Kazna za to je 260 evra.

Ista kazna od 260 evra propisana je i za vozača koji "blicne" vozilu ispred sebe, jer zakon kaže da "vozač ne sme požurivati vozilo ispred sebe davanjem svetlosnih ili zvučnih signala". Kazna za korišćenje mobilnog telefona u vožnji iznosi 130 evra. Kazna za vožnju bez pojasa je 130 evra, a odnosi se na sve putnike u vozilu, uključujući i one na zadnjim sedištima, a ne samo na vozača. Ista kazna od 130 evra propisana je i za vozače koji u vozilu prevoze decu do 150 cm visine ako nisu smeštena u posebno sedište ili postolje.

Tokom nesnosnih letnjih vrućina, mnogi vozači ostavljaju otvoren prozor kako bi izbegli pregrevanje automobila. To je razumljiv potez ako je vaš automobil pod nadzorom, ali nemojte to činiti i ostaviti ga bez nadzora. Osim što vam neko nešto ukrade iz automobila, policija može da vas kazni za tu radnju. Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja na putevima
vozač, pre napuštanja vozila, mora preduzeti sve mere da spreči samostalno pokretanje vozila ili pokretanje od strane drugih lica, uključujući gašenje motora, zaključavanje vozila, uzimanje ključa, kao i zatvaranje prozora. Kazna za ovo je 30 evra.

Naravno, kažnjava se i vožnja sa otvorenim gepekom sa kojeg stvari vise i nisu propisno obezbeđene ili ako pokrivaju registraciju. Kazna za tablice koje se ne vide je 30 evra. Ako vas policija uhvati kako spavate za volanom, može da vas kazni sa 130 do 260 evra. Naravno, ne sedajte za volan pod dejstvom alkohola, a preporuka je da ako idete na put ne konzumirate alkohol čak ni u zakonski dozvoljenim granicama do 0,5 promila. Podsećamo, kazna za vožnju pod dejstvom alkohola od 0,50 do 1,00 promila iznosi od 390 do 660 evra, za vožnju sa 1,00 do 1,50 promila od 660 do 1.990 evra, a iznad 1,50 promila od 1.320 do 2.650 evra ili do 60 dana zatvora. Ista najstroža kazna od 1.320 do 2.650 evra ili 60 dana zatvora čeka i vozača koji vozi pod dejstvom droge ili lekova.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Zapalio se kamion na autoputu u smeru ka Beogradu  Kurir

 (Večernji list/MONDO/J.D.)