Kafa u ovom letovalištu košta samo 160 dinara! Cene na hrvatskom primorju besne, ali ima izuzetaka

Pojedina mesta na hrvatskom primorju još uvek su pristupačna za turiste.

Wirestock Creators/Shutterstock.com

Dok mnoge popularne destinacije na hrvatskoj obali beleže sve veće cene, Orebić na poluostrvu Pelješac nudi pristupačnu alternativu koja ne žrtvuje kvalitet. Ovo malo mesto, poznato po svojoj bogatoj pomorskoj tradiciji, pruža mogućnost da se uživa u svim čarima Jadrana bez visokih troškova.

Hrvatski Večerni list organizovao je turističku patrolu koja je obišla mnoge destinacije duž hrvatske obale, a Orebić se istakao na listi upravo zbog kombinacije povoljnih cena i bogatog sadržaja. 

Kafa uz more može se popiti za svega 1,40 evra, dok se cena pice kreće od sedam evra. Ovo je primetno povoljnije u poređenju sa mnogim drugim mestima duž obale, gde cene često dostižu mnogo više nivoe.

Bogat kulturni i istorijski sadržaj

Iako su cene povoljne, Orebić ne oskudeva u sadržaju. Ovo mesto ove godine obeležava nekoliko značajnih jubileja, uključujući 120 godina turizma i 60 godina međunarodnog priznanja izvornosti vina sa položaja Dingač, koji je poznat po svom kvalitetu. Takođe, proslavlja se i 60 godina postojanja lokalne folklorne grupe Poloneza, koja je posebno poznata po izvođenju Kapetanskog plesa.

Na ovom području je 1873. godine bilo je 250 kapetana, 2.000 pomoraca, imali su 95 brodova ukupne težine 45 tona. U muzeju je uređena kapetanska soba, kao i soba posvećena ženama iz Orebića koje su same odgajale decu u neizvesnosti da li će se, i kada, njihov pomorac vratiti.

Žene su nosile suknje u tri boje - plava od struka je simbolizovala more, žuta u sredini predstavljala povezanost sa Vatikanom, a crvena je označavala bogatstvo. Što je crveni deo suknje bio veći, porodica je bila imućnija.

Jedinstvena pomorska tradicija

Što se tiče pomorske tradicije, samo je mesto dobilo ime po kapetanskoj porodici Orebić koja se u 16. veku doselila iz Bakra, a do danas se u mestu održao jedinstven običaj: Svi brodovi koji prolaze Pelješkim kanalom pozdravljaju kapetansko mesto.

Uzvraćaju im fratri zvonjavom iz franjevačkog samostana iznad Orebića, pored crkve Gospe od Anđela. Ova jedinstvena tradicija u svetu postoji još samo u Pireju i Hamburgu. Sam muzej se nalazi na Trgu Mimbeli, nazvanom po kapetanu Antonu Mimbeliju, najvećem brodovlasniku i meceni Orebića koji je u 19. veku u mestu izgradio vodovod.

Orebićki Romeo i Julija

Uz Mimbelije se vezuje i priča o orebićkim Romeu i Juliji. Naime, Antonov jedinac Baldo se zaljubio u ćerku guvernante čije ime niko ne pamti, a oprečne su i priče da li je bila poreklom iz Ukrajine ili Hercegovine. Uglavnom, Baldova ljubav sa devojkom skromnog porekla bila je zabranjena, on nije želeo drugu ženu, odselio se u Trst, gde je lumpovao i kockao, i nikada se nije skrasio sa drugom, pa je njegovom smrću izumrla loza.

Na starom kapetanskom groblju iznad Orebića počiva porodica Mimbeli, a njihov mauzolej krasi mermerna i pozlaćena skulptura "Zaspala vlastelinka" Ivana Rendića. Devojka u ruci drži naopako okrenut vrč, što se tumači kao kraj loze Mimbeli.

Anton Mimbelli je u Orebiću imao ladanjski letnjikovac iz 1719. godine. U prizemlju je bio nameštaj iz prve serije bidermajera, kredenca od kašmirske divlje ruže, saloni, raskošni lusteri, zidovi i plafoni koje su majstori iz Italije oslikavali koristeći više od četiri miliona žumanaca... Letnjikovac je pre mesec dana prodat Poljacima, zajedno sa svojim vrednostima.

Za one koji traže mirniji odmor, daleko od gužvi, ali sa dovoljno kulturnih i istorijskih atrakcija, Orebić predstavlja mesto koje vredi posetiti. Pristupačnost cena i bogata ponuda čine ga zanimljivom alternativom skupljim turističkim destinacijama na Jadranu.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Ajkula hrvatska   Tiktok/@naaanshaaa

(Večernji list/Mondo/Aleksandra Virijević)