Evropski raj za turiste zatvara kafiće i restorane: Sezona pukla kao nikad pre, sada su na pragu egzistencije

Tvrde da je povećanje plata nedopustivo za sektor kojem je ove sezone promet pao za oko 20 posto, u odnosu na prošlu. Amable kaže da postoji ogromna razlika između hotela i restorana, iako ističe da je “jako dobro što hoteli podižu cene koliko žele”.

CATI CLADERA/EFE

Stotine barova i restorana na Majorki suočava se s potencijalnim zatvaranjem, nakon sezone koju opisuju kao najgoru od pandemije, prenosi Daily Mail.

Apel je stigao iz udruženja vlasnika restorana PIMEM-Restauración, iz kog navode da je njihovo poslovanje uništeno zbog - nedostatak kvalifikovanog osoblja, povećanje troškova zaposlenih, pada prodaje. Predsednik udruženja, Cesar Amable, kaže da je povećanje troškova putovanja, posebno avionskih karata i smeštaja, takođe pogodilo sektor. "Skraćen je prosečan boravak turista i ograničen im je budžet, što je stvorilo najmanje isplativu sezonu u poslednjih nekoliko godina", prenosi njegove reči britanski tabloid.

Na Majorci se ovog leta takođe održalo nekoliko protesta protiv masovnog turizma, kao odgovor na nedostatak smeštaja za lokalce, manjak mogućnosti zapošljavanja i visoke troškove života. Ugostitelji sada zahtevaju stvaranje vlastitog sporazuma, kojim bi imali različite uslove od hotelijera. Kolektivnim ugovorom iz 2018. godine, troškovi osoblja povećani su za 25,3 posto, dok su jelovnici u istom razdoblju poskupjeli za 10 posto.

Tvrde da je povećanje plata nedopustivo za sektor kojem je ove sezone promet pao za oko 20 posto, u odnosu na prošlu. Amable kaže da postoji ogromna razlika između hotela i restorana, iako ističe da je “jako dobro što hoteli podižu cene koliko žele”.

Upozorava da će pad prihoda od sezone vjerojatno rezultirati ranim zatvaranjem restorana u turističkim područjima. "Ako se ne sklopi novi dogovor, imamo jako lošu budućnost. Tražimo vlastiti sporazum poslednjih 15 godina, ali ništa se nije dogodilo. Situacija se samo pogoršala" - rekao je Amable za Daily Mail.

Prema podacima španske agencije INE, do kraja juna u zemlji je zabeleženo 42,5 miliona međunarodnih posetitelja, pri čemu je samo za jun zabeležen porast od 12 posto, što označava rekordnu godinu za turizam.

BONUS VIDEO:KURŠUMLIJA U KULTUROLOŠKOM USPONU! Ovakvu vrstu turizma niste videli, A GESTOVI KOJIMA OPRAVDAVAJU POVERENJE GRAĐANA su izvanredni

This browser does not support the video element.

KURŠUMLIJA U KULTUROLOŠKOM USPONU! Ovakvu vrstu turizma niste videli, A GESTOVI KOJIMA OPRAVDAVAJU POVERENJE GRAĐANA su izvanredni  Kurir televizija

(Mondo)