OVO JE VAŠA SLEDEĆA ZIMSKA DESTINACIJA! Vodič kroz zimovanje o kakvom ste sanjali - ALPSKI UGOĐAJ po domaćim cenama

Vrhunsko skijanje, spektakularna priroda, bogata kultura, odlična hrana, fenomenalne cene. To bi mogli da budu razlozi zbog kojih ćete ove zime posetiti Sloveniju.

Promo

Slovenija ima sve ono što bi jedna idealna zimska turistička destinacija trebalo da ima - fantastične alpske pejzaže, uređena skijališta, živopisne gradiće prepune istorije, odličnu kuhinju, vrhunske wellness centre, gostoljubive i srdačne domaćine i autentičnu lokalnu kulturu duboko prožetu ljubavlju prema prirodi i ekstremnim sportovima.

Isto tako, u Sloveniji nema onih stvari zbog kojih već godinama izbegavamo neke "poznatijre" ski destinacije - gužve na putevima, prenatrpanih staza, beskrajnih redova na žičarama i astronomskih cena zbog kojih nam prisedne odmor.

Iako poslednjih nekoliko godina njena popularnost rapidno raste, i dalje joj donekle uspeva da ostane ispod radara zapadnog skijaškog sveta i da nama koji smo imali sreću da je na vreme otkrijemo, iznova nudi sve ono zbog čega joj se vraćamo.

Bez obzira na tip prevoza iz Srbije do Slovenije vam neće trebati više od 5, 6 sati udobnog puta, tako da ćete već prvog dana biti spremni za akciju. U našem slučaju to uglavnom znači da direktno iz aviona uskačemo u pancerice i već oko podneva hvatamo prvu žicu na nekom od slovenačkih skijališta. Ovogodišnju ski-gastro-welness-cultur-vinsku avanturu smo započeli u Mariboru, odnosno na njegovom Pohorju i zato je to prva destinacija koju ćemo vam predstaviti u ovom mini vodiču.

Pa, da počnemo.

MARIBORSKO POHORJE

Mariborsko Pohorje, zajedno sa područjem Areh, najveći je zimski centar u Sloveniji, sa oko 35 kilometara odlično uređenih staza svih nivoa, 14 žičara i 3 pokretne trake. Kada su vremenski uslovi povoljni, odnosno kada ima dovoljno snega, Mariborsko Pohorje i Areh povezani su šumskim stazama, a tu je i ski-bus koji saobraća na svakih 15 minuta.

Pohorje uživa reputaciju savršenog porodičnog skijališta, ali neće razočarati ni one željne pravog adrenalinskog smučanja budući da se na njemu nalazi najduža crna staza u Sloveniji (obeležena je brojem 8) kao i nekoliko prilično zahtevnih crvenih staza. Bilo kako bilo, i u Bolfenku i u Arehu ćete sigurno uživati bez obzira na nivo vašeg skijaškog umeća.

 Osim skijanja, Mariborsko Pohorje nudi i druge zimske aktivnosti počev od klizanja, penjanja i karlinga pa sve do letova balonom i plivanja u zatvorenim bazenima. Oko skijaških staza nalazi se veliki broj ski bifea i restorana, dok su za najmlađe goste pripremljeni vrtići i igrališta na snegu. Postoji veliki broj ski škola čiji instruktori su tu da vam pruže podršku i obuku, a ski opremu možete iznajmiti direktno na skijalištu ili u rentalima.

Sve u svemu, kvalitetno skijanje na Pohorju je zagarantovano, a jedna od velikih prednosti ovog skijališta je što se nalazi na samo dvadesetak minuta od Maribora, drugog po veličini grada u Sloveniji.

MARIBOR

Smešten na reci Dravi, istačkan prelepim trgovima i ispresecan kaldrmisanim ulicama, Maribor je idealno mesto za prvi susret sa Slovenijom i početak otkrivanja lokalne kulture. Naročito je zanimljiv njegov stari deo, pa bilo da se odlučite da ga obiđete uz pratnju vodiča ili da se jednostavno pustite i protumarate između njegovh živopisnih zidina, na svakom koraku će vas zateći neki komad istorije i neka zanimljiva priča.

Put će vas skoro sigurno dovesti do glavnog trga na kome ćete videti spomenik Kužno Znamenje i zgradu stare skupštine grada. Tu u blizini su i Mariborski zamak iz 15 veka, Stolna županija i Franjevačka katedrala, a nakon šetnje Postnom ulicom i uživanja u nekom od mnogobrojnih kafića preporučujemo da siđete do reke, istražite Lent i uživate u pogledima na Dravu preko koje se pružaju tri mosta: Stari, Titov i Železnički. Za one koje ipak više zanima alternativna scena tu je kulturni centar Pekarna smešten u nekadašnjoj vojnoj pekari, a akon što se umorite

Pored toga što je pristupna tačka najvećem skjalištu u zemlji i kulturni centar Slovenije, Maribor je i idealna destinacija za ljubitelje vina i kulinarstva u šta ćete se najbrže uveriti ako svratite u kavarnu Nana. Nalazi se u samom centru starog grada, odmah pored velikog panoramskog točka, ima jako ugodan enterijar, ljubazno osoblje, raznovrsan meni i bogatu vinsku kartu. Hrana je izvrsno pripremljena i poslužena na zanimljiv način a cene više nego prihvatljive za taj nivo kvaliteta. Sve se sprema od lokalnih namirnica, a naša preporuka je da obavezno probate ribu, raviole i tatar biftek i da sve to zalijete renskim rizlingom. Nipošto ne preskačite desert (mi preporučujemo čokoladni mus) a ako vam se pije kafa obavezno naručite onu sa latte art potpisom Andreja, njihovog bariste koji je poneo i nacionalnu titulu u ovoj veštini.

 Kada ste završili sa ručkom, vreme je da se bacite na vino. Mariborski kraj čuven je po belim sortama ali, uprkos tome, glavna zvezda grada je “Stara Trta”, loza koja važi za najstariju na celom svetu i koja već 400 godina daje grožđe od kojeg se pravi popularno crveno vino “cviček”. Izdanci ove Ginisove rekorderke rastu na svim meridijanima, a vino koje se u Mariboru proizvede od njenog grožđa predstavlja visoko cenjen protokolarni poklon namenjen uglednim ličnostima i državnicima.

Inače, kada smo kod vina, valja napomenuti da su daleko pristupačnija nego kod nas pa tako u marketima možete kupiti odlična vina po duplo nižim cenama nego u Srbiji.

Mondo 

 Obilazak Maribora smo završili degustacijom u domu "Stare Trte", nakon čega smo se uputili u planinski resort Bolfenk koji se nalazi na Mariborskom Pohorju na visini od nekih 1000 metara nadmorske visine i do koga se iz centra grada stiže za nekih dvadesetak minuta.

Bolfenk je idealno mesto za smeštaj skijaša budući da je udaljen samo par stotina metara od žičare i da u svom sklopu ima nekoliko objekata sa sobama, wellness, spa centar i dva prostrana restorana. Zbog svoje pozicije usred četinarske šume u letnjim mesecima je odlična baza za planinare, bicikliste i sve one koji bi da mir i okrepljenje koje pruža boravak u netaknutoj prirodi kombinuju sa lako dostupnim urbanim sadržajima do kojih se stiže javnim prevozom.

 Kompleks je kao stvoren za tim bildinge, poslovne događaje i različite korporativne skupove budući da ima osam konferencijskih sala i izvanredne usluge keteringa.

Ipak, mi smo se odlučili za večeru u piceriji La Cantina koja se nalazi tik uz početnu stanicu gondole i u kojoj ćete zaista osetiti autentičan duh Maribora. Na meniju su uglavnom paste i pice, a od nas sve preporuke za "Mariborsku" koja dolazi isključivo u XL veličini i uz koju savršeno ide sveže, nefiltrirano domaće pivo.

Promo 

 Nakon okrepljujuće noći u Bolfenku zaputili smo se u Krvavec, po mnogima najbolji ski centar u zemlji. Inače, jedna od najvećih prednosti Slovenije je to što je relativno mala i odlično povezana pa, ukoliko se odlučite na turu po njoj neće vam biti teško da sve preporuke sa ove liste spakujete u nekih 5 do 7 dana i upoznate je "sa svih strana".

KRVAVEC

Smešten u predgorju Kamniških Alpa Krvavec je pravi raj za ljubitelje zimskih sportova. Nalazi u opštini Cerklje na Gorenjskem, odmah iznad istoimenog gradića koji je polazište za mnoge biciklističke i pešačke ture i pristupna tačka ovom vrhunskom skijalištu. Sa 35 kilometara savršeno uređenih staza koje su potpuno pokrivene sistemom za veštačko osnežavanje, Krvavec obezbeđuje izvrsne uslove za skijanje od početka decembra sve do kraja aprila.

Mondo 

 Prostire se na visinama od 1.450 do 1.971 metra i posebno je cenjen među iskusnim skijašima. Reputaciju “skijališta za znalce” duguje velikom broju crvenih i crnih staza ali i tome što u prošlosti ovde nije bilo pravih mesta za početnike i decu. Ipak, u proteklih nekoliko godina Krvavec je u tom smislu napravio veliki iskorak pa sada u njemu mogu uživati skijaši svih kategorija, kao i deca za koju postoji igralište na snegu i snouborderi kojima je na raspolaganju uređen fun park.

Ono što ovaj ski-centar čini još posebnijim je njegova pozicija. Prema našim saznanjima ne postoji skijalište u celoj Evropi koje se nalazi toliko blizu međunarodnom aerodromu. Udaljeno je svega 8 kilometara od aerodroma Jože Pučnik, 25 kilometara od Ljubljane i 17 km od Kranja, pa ne čudi što je pored titule Kristalne snežne pahuljice koja se dodeljuje najboljim skijalištima u Sloveniji, proglašeno i najboljim vikend skijalištem u zemlji.

 I to nije sve što je “naj” kad je u pitanju Krvavec. Od prošle godine poseduje i najbolje iz repertoara čuvenog proizvođača žičara “Leitner”, čiji 8 miliona evra vredan šestosed izvlači skijaše na vrh staze Zvoh. O kakvom se kuriozitetu radi najbolje govori činjenica da u svetu postoje još samo dva takva ski-lifta.

Takođe, moramo da pomenemo i odličnu organizaciju pristupa skijalištu na koje se stiže kabinskim šestosedom koji polazi iz podnožja planine gde se nalaze parkirališta na kojima besplatno možete ostaviti automobil i sačekati bus koji će vas dovesti do ulaska u gondolu.

Smeštaja na samom skijalištu nema puno. Osim malih, privatnih apartmana rapoređenih duž pojedinih staza na raspolaganju je hotel Krvavec u kom smo i mi bili smešteni. Hotel je opremljen svime što je potrebno za udoban boravak. Ima 26 soba, restoran, TV salu, parking, skijašnicu, a nudi i usluge pranja veša, čuvanja dece, i 24-časovnu službu obezbeđenja. Iz većine soba se pruža fantastičan pogled na planinske vrhove, a u dvorištu hotela se nalazi dečje igralište i lepo uređena bašta. U sklopu hotelskog kompleksa se nalazi dnevni restoran-bar sa baštom u kojoj se organizuju apres žurke bez kojih je skijanje poslednjih godina postalo nezamislivo. Malo je reći da je hrana u restoranu vrhunska, a gulaš koji nas je sve ostavio bez reči delo je kuvarice Milice iz Valjeva.

Po opremu i ski časove ide se u Ski-rental Jecom sport, koji nas je oduševio izborom modela, stručnošću i gostoljubivošću zaposlenih. Vozili smo najnovije modele skija, a naročito nam je bila zanimljiva činjenica da ih je na kraju sezone moguće otkupiti i po 70% nižoj ceni od tržišne.

Dakle, šta više reći o Krvavcu osim ga toplo preporučiti i napomenuti da je od od nekadašnjeg mesta rezervisanog za ski fanatike evoluirao u kompletan zimski centar koji zadovoljava sve potrebe svojih posetilaca nudeći savršenu kombinaciju sportskih izazova, zabave i porodičnog uživanja.

POKLJUKA

A posle vrhunskog alpskog skijanja došao je red i na nordijsko. Sa Krvavca smo krenuli na Pokljuku, najveću visoravan u Sloveniji na kojoj se tog dana održavalo ono po čemu je poznata u celom svetu - Alpski kup u biatlonu. Samo na kratko smo svratili na Bled kako bi posetili tamošnji Infocentar koji je obavezna stanica ukoliko želite da se opskrbite informacijama i pribavite razne kartice, popuste, mape i ostale stvari koje će vam pomoći da pažljivo i studiozno istražite i upoznate ovu regiju.

Sam put od Bleda ka Pokljuki je priča za sebe, a sunce, sneg, četinari, čist vazduh, spektakularni alpski pejzaži i vanredno gostoljubivi domaćini pobrinuli su se da nam prepodne na ovoj visoravni ostane u pamćenju kao najupečatljiviji doživljaj sa ovog putovanja.

Na visini od 1350 metara smešten je pošumljeni planinski plato površine 400 kvadratnih kilometara. Obrastao smrekovom šumom i ušuškan između planinskih vrhova, predstavlja jedno od najljepših područja Nacionalnog parka Triglav i simbol ekoturizma u Sloveniji.Pokljuka je popularna destinacija u svim godišnjim dobima koja zimi nudi skijanje, sankanje i ostale aktivnosti na snegu, dok se leti može uživati u biciklizmu, planinarenju i uopšte svim vidovima aktivnog odmora. Polazna je tačka za uspon na Triglav i dom zaštićenim vrstama o kojima se brine do te mere da je raport o njihovom raspoloženju i stanju podjednako važan kao i finansijski saldo u godišnjem izveštaju.

Nakon odgledane trke Alpskog kupa, fenomenalnog ručka u hotelu Pokljuka i druženja začinjenog lokalnim kraft pivima krenuli smo dalje. Uputili smo se da i u zimskom ambijentu iskusimo mesto po kojem Sloveniju prepoznaju čak i oni koji ne znaju ni u kom delu sveta se nalazi - Bledsko jezero. Šta reći, osim da smo zaista ostali očarani a umesto nekog specijalnog opisa ovde ćemo priložiti galeriju od par hiljada reči.

Posetu Bledskoj tvrđavi i tamošnjem muzeju zasladili smo čuvenom Bledskom krempitom na Božićnom bazaru, nakjon čega smo se uputili u Kranjsku goru

KRANJSKA GORA

Ovo prelepo alpsko selo i je ujedno i najpozatije slovenačko skijalište, smešteno na severnom delu Triglavskog nacionalnog parka u slovenačkim Alpima, na samo 5 minuta vožnje od italijanske i austrijske granice. Kranjska Gora i njena okolina su u pravom smislu reči zimski raj koji nije rezervisan samo za skijanje, već u njemu podjednako mogu uživati i neskijaši bilo da se odluče za šetnju, sankanje, penjanje na ledu ili klizanje na prirodnom klizalištu na jezeru Jasna.

Promo 

 U ovom živopisnom planinskom seocetu se stalno nešto dešava, organizuju se žurke, šetnje pod bakljama, razne predstave i ceremonije a postoji i par noćnih klubova i kazino. Ipaki, ukoliko više volite mirniju varijantu i to je lako ostvarivo, jer ćete pronaći bezbroj "zen" mesta za opuštanje i relaksaciju. Kranjska gora je puna restorana i barova, ima i nekoliko bazena i spa centara, kao i par velikih hotela koji nude visok standard smeštaja, i to uglavnom po vrlo povoljnim cenama, ako uzmete u obzir kvalitet usluge koju nude. Takođe, dostupni su i privatni apartmani za samostalni boravak.

 Mi smo odseli u Jasna Chalet Resort-u, u apartmanu koji se nalazi na mestu gde je nekada svoje odmaralište imao niko drugi do sam kralj Aleksandar Karađorđević, koji je važio za velikog ljubitelja i popularizatora Kranjske gore. Na mestu sadašnjeg jezera nalazio se bazen koji je imao pokretno dno kako bi se regulisala dubina vode. Na slikama iz tog vremena se vidi sav glamur i luksuz tog mondenskog odmarališta, a mi možemo da potvrdimo da je i danas sve na "kraljevskom" nivou. Boravili smo u apartmanu od nekih 200 kvadrata koji može da primi 11 ljudi i poseduje sopstvenu saunu. Ipak, najviše nas je oduševio spektakularan pogled iz dnevne sobe na jedno od najfotogeničnijih mesta u Sloveniji.

 U razgovoru sa našim domaćinima saznali smo da su za ovu sezonu pripremili niz noviteta koji dodatno obogaćuju boravak na ovom magičnom mestu. Ono što smo i mi isprobali je praznični meni u alpskim igluima inspirisan gastronomijom tri zemlje i koncept večere bez telefona za potpuno uživanje u trenutku.

Saznali smo da ove sezone počinju sa radom novi Goldhorn Chalet Ski In&Out apartmani u kojima će uživati ljubitelji skijanja, dok je za porodice sa decom predškolskog uzrasta pripremljen ski paket „Prvi zavoj“ u martu 2025, koji uključuje četiri dana ski vrtića i polupansion u igluima.

Da ne ostane sve na našim utiscima, treba napomenuti da je ovaj resort već treći put osvajač prestižne nagrade World Ski Awards za najbolji ski chalet u Sloveniji.

SKIJALIŠTE KRANJSKA GORA

Nakon zanimljive večeri u kraljevskom apartmanu, ponovo je došao red na skijanje. Skijalište u Kranjskoj gori nije najveće u Sloveniji, ali je najstarije i jedno od najlepših. Idealan je izbor za porodice sa mlađom decom, kao i za početnike i skijaše srednjeg nivoa, sa stazama koje su lako dostupne direktno iz centra sela. Na raspolaganju je vrhunska škola skijanja, tako da ćete biti u sigurnim rukama dok učite osnove. Iznajmljivanje ski opreme dostupno je u brojnim rentalima, a mi smo, kao i pobično, iskoristili usluge rentala koji ima standardno najbolju ponudu opreme i jako ljubazno i stručno osoblje. Pored toga, nalazi se na samo nekoliko metara od ski lifta, pa ga za maksimalnu udobnost preporučujemo i vama.

Budući da je ekipa sa ove ture bila prilično skijaški nastrojena i sastavljena od iskusnih smučara poseban gušt nam je bilo skijanje na stazi Podkoren, koja je bila otvorena i odlično pripremljena. Za one koji ne znaju, u pitanju je jedna od najzahtevnijih staza u Sloveniji i mesto na kome se svake godine održava trka svetskog kupa u slalomu i veleslalomu.

Osim zimske skijaške sezone, Kranjska Gora je itekako vredna posete i tokom leta. Divni pejzaži, vožnja biciklom u prirodi, planinarenje, golf, biciklistički park, letnja staza za sankanje i lak pristup Triglavskom nacionalnom parku čine ovo mesto izuzetno popularnim tokom cele godine.

Nakon fantastičnog skijaškog dana sa mnogo sunca, snega i odlično pripremljenim stazama došlo je vreme za ručak. Izbor je pao na planinsku kolibu Kosobrin čiji je moto "ljubav na usta ulazi" odlično opisuje ponudu. Sve što su izneli pred nas bilo je odlično, a posebno bismo izdvojili kranjske kobasice i rebarca, ali i domaću viljamovku koja nas je zagrejala taman toliko da za kraj ove ture obiđemo i takozvanu "prestonicu slovenskih Alpa", živopisni gradić Kranj.

KRANJ

Mesto od nekih tridesetak hiljada ljudi, smešteno u samom podnožju planine hiljadama godina privlačilo je razne narode iz celog sveta što se odrazilo na arhitekturu, duh i temperament ovog grada koji je bio dom i glavni muzaget najvećeg slovenačkog pesnika, Franca Prešerna.

Kako njegovi stanovnici vole da istaknu, Kranj je jedini grad u Sloveniji sa kojeg možete videti Triglav, Stol i Grintavec, najviše vrhove triju planinskih masiva Južnih Alpa. Mi smo ova "tri kralja" kako ih lokalci zovu posmatrali sa 60 metara visokog zvonika crkve Svetog Kancijana. Pogled je zaista spektakularan i vredi svakog od 163 stepenika koja smo morali proći da bi se popeli na osmatračnicu. Usput smo videli i razna arhitektonska i istorijska blaga koja kriju zidovi ove crkve stare nešto više od 600 godina.

 Nakon posete najvišoj tački Kranja spustili smo se u njegovo podzemlje i obišli tunele izgrađene tokom Drugog svetskog rata, koji su služili kao skloništa za stanovnike Kranja. Iako veštački, klima unutar njih podseća na onu koja vlada u prirodnim pećinama sa sve sigama i retkim životinjama poput pećinskih cvrčaka i paukova. Na kraju tunela nas je sačekalo i iznenađenje u vidu predavanja o čuvenoj Čovečijoj ribici koju smo imali prilike i da vidimo.

Prisustvovali smo i simulaciji bombardovanja koja je prilično verna, a nakon što su sirene objavile prestanak opasnosti izašli smo i uputili se u još jednu kranjsku atrakciju, kabinet Janeza Puhara, čoveka koji je "opalio" prvi selfi na svetu. Puhar je bio sveštenik i inovator koji je svoje znanje iz matematike, fizike i hemije iskoristio da usavrši potpuno novu tehniku pravljenja slika pomoću svetlosti, danas poznatu kao fotografija.

Odlično smo se zabavili u njegovom interaktivnom muzeju iluzija i uspeli da napravimo jednu fotku tehnikom koju je Puhar lično osmislio.

Mondo 

Pozdrav od ekipe koja je ove zime uživala u Sloveniji i nadamo se da smo vam barem malo približili ovu divnu zemlju i zainteresovali vas da je posetite. Naše putovanje omogućila je Turistička organizacija Slovenije, a na ovom mestu želimo posebno da se zahvalimo našim vodičima iz agencije Best Press Storykoji su učinili da se na svakom koraku osećamo udobno i dobrodošlo i koji su svojim ogromnim znanjem i iskustvom pomogli da u potpunosti "osetimo Sloveniju". #ifeelsLOVEnia je i slogan Turističke organizacije Slovenije na čijem sajtu i društvenim mrežama možete pronaći sve informacije i preporuke koje će vaše putovanje učiniti lakim i udobnim.