Podaci Agencije za privredne registre, na osnovu redovnog godišnjeg izveštaja, govore da je najprofitabilnija "srpska" kompanija Naftna industrija Srbije (NIS). I pored toga što je iskazala u 2016. godini poslovne prihode manje za 11 odsto, ova kompanija je uspela da iskaže dobitak kao na nivou 2015. godine i zauzme prvo mesto na listi najprofitabilnijih kompanija.
"NIS se ove godine bavio racionalizacijom troškova i smanjenjem broja radnika, te je tako broj radnika u 2016. godini smanje za 101 radnika", rekla je Stamenković.
Više od 55 imovine ta kompanija finansira iz sopstvenog kapitala, te tako poverioci, kreditori, dobavljači nemaju problema sa naplatom potraživanja.
Odmah iza NIS-a, po profitabilnosti su telekomunikacioni giganti Telekom i Telenor, a ztim EPS i Beogradske elektrane.
Na listi najprofitabilnijih je i sedam javnih preduzeća (osim EPS-a koji je četvrti), Beogradske elektrane na petom mestu, Jugoimport je na 10 mestu, Pošte Srbije na 14 mestu.
Na listi najvećih kompanija na prvom mestu je, tradicionalno, Elektroprivreda Srbije (EPS). Ta kompanija, osim što je ostvarila najveće poslovne prihode u zemlji, ima najveću poslovnu imovinu i najveći kapital i najveći broj zaposlenih.
Po neto dobitku rangirala se solidno na četvrtom mestu, ali se nalazi i na neslavnom drugom mestu po ukupnim istorijskim gubicima. EPS i u 2016. godini imala dve statusne promene, pripojeni EPS snadbevanje i izvesni deo imovine i obaveza EPS distribucije.
Ružica Stamenković iz Agencije za privredne registre kaže da je dobro što se javna preduzeća iz godine u godinu sve češće pojavljuju na listama uspešnosti, a sve manje na listama gubitaka.
"Kompanije sa lista najuspešnijih i sa najvećim kapacitetima povećavaju broj zaposlenih, te tako 100 najuspešnijih zapošljavaju 15 odsto radnika cele privrede, 100 najvećih zapošljava 17 odsto radnika, a 100 sa najvećim gubicima oko osam odsto radnika", pojasnila je ona.
EPS ima problem sa kratkoročnom likvidnošću, izvesni teret kreditiranja prebacuje na dobavljače, te tako naplaćuje potraživanja za 79 dana, a plaća obaveze za 128 dana.
Po poslovnim prihodima na drugom mestu je NIS, Fijat automobili Srbija, zatim Merkator S, Telekom.Na toj listi je takođe sedam javnih preduzeća.
U "ČABRU" I ŽELEZARA, PUTEVI SRBIJE...
Najveće neto gubitke koji se iskazuju na godišnjem nivou u 2016. godini iskazala je Železara Smederevo. "Treba imati u vidu da je izvršena prodaja određene imovine tog društva, kada je izdvojen njegov zdrav deo koji je nastavio da posluje u okviru novoosnovanog društva Hestil Srbija", naglasila je Stamenković i dodala da će pravo stanje te kompanije moći da se sagleda naredne godine.
Drugo mesto na listi neto gubitaka zauzima JP Putevi Srbije i ono je iskazalo gubitke veće za 36,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a ukupni gubici iznose 13,1 milijardu dinara.
Na trećem mestu po neto gubitcima je Azotara Pančevo, zatim Petrohenmija, i na petom mestu je slovenački Merkur internacional.
Kompanija sa najvećim ukupnim gubitkom je JP Srbijagas, sa iskazanih 130,7 milijardi dinara gubitka, s tim da je gubitak manji za 13 odsto u poređenju sa prethodnom godinom.
To javno preduzeće drugu godinu za redom posluje pozitivno, a njegov neto dobitak (2,2 milijarde dinara)je smanjen za 26,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Na toj listi na drugom mestu je EPS, na trećem Infrastruktura Železnice A.D., Petrohemije, Vip mobajl.
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
Uhapšeno 11 osoba zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici: Preti im do 12 godina zatvora
Partizan za 55 dana mora da sakupi milione evra: Rasim Ljajić otkrio koliko crno-beli duguju!
Mondo ukrštenica za 21. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!