• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIS i Telekom u profitu, Srbijagas "u kanalu"

Izvor Tanjug

Najveća srpska kompanija u 2016. godini je, očekivano, Elektroprivreda Srbije, najprofitabilnija je NIS, najbolji rejting ima Bambi a s najvećim ukupnim gubitkom je Srbijagas.

Podaci Agencije za privredne registre, na osnovu redovnog godišnjeg izveštaja, govore da je najprofitabilnija "srpska" kompanija Naftna industrija Srbije (NIS). I pored toga što je iskazala u 2016. godini poslovne prihode manje za 11 odsto, ova kompanija je uspela da iskaže dobitak kao na nivou 2015. godine i zauzme prvo mesto na listi najprofitabilnijih kompanija.

"NIS se ove godine bavio racionalizacijom troškova i smanjenjem broja radnika, te je tako broj radnika u 2016. godini smanje za 101 radnika", rekla je Stamenković.

Više od 55 imovine ta kompanija finansira iz sopstvenog kapitala, te tako poverioci, kreditori, dobavljači nemaju problema sa naplatom potraživanja.

Najboljih pet smanjilo broj radnika

Prvih pet privrednih društava na svim listama su tokom 2016. godine smanjili broj zaposlenih, te je tako kompanija sa najvećim brojem zaposlenih u Srbiji EPS sa 27.627 radnika, Pošte Srbije sa 14.944 radnika, Infrastruktura Železnice Srbije sa 9.637 radnika. Više od 8.000 radnika imaju i privatne kompanje Merkaror S, Deleze i državni Telekom, a sledećih 30 kompanija na listi 100 naj kompanija ima od 2.000 do 8.000 zaposlenih.

Odmah iza NIS-a, po profitabilnosti su telekomunikacioni giganti Telekom i Telenor, a ztim EPS i Beogradske elektrane.

Na listi najprofitabilnijih je i sedam javnih preduzeća (osim EPS-a koji je četvrti), Beogradske elektrane na petom mestu, Jugoimport je na 10 mestu, Pošte Srbije na 14 mestu.

Na listi najvećih kompanija na prvom mestu je, tradicionalno, Elektroprivreda Srbije (EPS). Ta kompanija, osim što je ostvarila najveće poslovne prihode u zemlji, ima najveću poslovnu imovinu i najveći kapital i najveći broj zaposlenih.

Po neto dobitku rangirala se solidno na četvrtom mestu, ali se nalazi i na neslavnom drugom mestu po ukupnim istorijskim gubicima. EPS i u 2016. godini imala dve statusne promene, pripojeni EPS snadbevanje i izvesni deo imovine i obaveza EPS distribucije.

Ružica Stamenković iz Agencije za privredne registre kaže da je dobro što se javna preduzeća iz godine u godinu sve češće pojavljuju na listama uspešnosti, a sve manje na listama gubitaka.

"Kompanije sa lista najuspešnijih i sa najvećim kapacitetima povećavaju broj zaposlenih, te tako 100 najuspešnijih zapošljavaju 15 odsto radnika cele privrede, 100 najvećih zapošljava 17 odsto radnika, a 100 sa najvećim gubicima oko osam odsto radnika", pojasnila je ona.

EPS ima problem sa kratkoročnom likvidnošću, izvesni teret kreditiranja prebacuje na dobavljače, te tako naplaćuje potraživanja za 79 dana, a plaća obaveze za 128 dana.

Po poslovnim prihodima na drugom mestu je NIS, Fijat automobili Srbija, zatim Merkator S, Telekom.Na toj listi je takođe sedam javnih preduzeća.

U "ČABRU" I ŽELEZARA, PUTEVI SRBIJE...

Najveće neto gubitke koji se iskazuju na godišnjem nivou u 2016. godini iskazala je Železara Smederevo. "Treba imati u vidu da je izvršena prodaja određene imovine tog društva, kada je izdvojen njegov zdrav deo koji je nastavio da posluje u okviru novoosnovanog društva Hestil Srbija", naglasila je Stamenković i dodala da će pravo stanje te kompanije moći da se sagleda naredne godine.

TOP 10 po profitu: Telekom Srbija prvi

Drugo mesto na listi neto gubitaka zauzima JP Putevi Srbije i ono je iskazalo gubitke veće za 36,7 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a ukupni gubici iznose 13,1 milijardu dinara.

Na trećem mestu po neto gubitcima je Azotara Pančevo, zatim Petrohenmija, i na petom mestu je slovenački Merkur internacional.

Kompanija sa najvećim ukupnim gubitkom je JP Srbijagas, sa iskazanih 130,7 milijardi dinara gubitka, s tim da je gubitak manji za 13 odsto u poređenju sa prethodnom godinom.

To javno preduzeće drugu godinu za redom posluje pozitivno, a njegov neto dobitak (2,2 milijarde dinara)je smanjen za 26,8 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Na toj listi na drugom mestu je EPS, na trećem Infrastruktura Železnice A.D., Petrohemije, Vip mobajl.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

xNEMACx

Zato je Bajatovic na dobitku.. Ima najvecu platu u Srbiji a kompanija mu u minusu.

realno

@xNEMACx Da si ti godinama unazad plaćao realnu ekonomsku cenu grejanja i gasa, da nije Srbijagas po nalogu države gubitašima isporučivao gas bez plaćanja,teško da bi danas Srbijagas bio u minusu.

special image