Sa prethodne 47. pozicije popela se na 43. mesto, pošto je broj bodova porastao sa 72,87 iz izveštaja za 2017. (prema podacima iz 2016) na 73,13 u Doing Busineš 2018", rekao je Stiven Ndegva, menadžer Svetske Banke u Srbiji.
Skok nije tako spektakularan kao prošlogodišnji (tada sa 91. na 59. mesto), ali n liste nisu svake godine potpuno uporedive.
"To znači da je Srbija u protekloj godini poboljšala propise vezane za poslovanje u apsolutnom smislu, kao što na to ukazuju pokazatelji izveštaja Doing business - ona smanjuje razmak koji je deli od zemalja sa najboljim poslovnim okruženjem", naveo je Ndegva, saopšteno je iz Svetske banke.
Izveštaj Doing business konstatuje da je Srbija poboljšanjem regulative u 2016/17. godini značajno olakšala osnivanje privrednih subjekata smanjenjem administrativne takse za overu potpisa i povećanjem efikasnosti registra, čime je smanjeno vreme koje je potrebno za registraciju preduzeća.
Kao posledica toga, trošak osnivanja privrednih subjekata je pao sa 6,5 procenata na 2,3 procenta prihoda po glavi stanovnika.
Pored toga, Srbija je poboljšala pouzdanost sistema katastra primenom geografskog informacionog sistema i olakšala je olakšala sprovođenje ugovora usvajanjem novog zakona o izvršenju koji proširuje i precizira za odgovornosti izvršitelja i nadležnosti sudova tokom izvršnog postupka.
U ovogodišnjem izveštaju Srbija rangirana na 10. mesto kada je reč o pribavljanju građevinskih dozvola, uvođenjem elektronskkog izdavanja.
"Tokom proteklih 15 godina, Srbija je ostvarila značajan napredak u više oblasti obuhvaćenih izveštajem Doing Business i sprovela ukupno 28 reformi, prvenstveno u oblasti upisa nepokretnosti (šest reformi), osnivanje privrednih subjekata i stečajnog postupka (po pet reformi)", rekao je Thomas Lubek, regionalni menadžer IFC-ja (dela Svetske banke koji se bavi privatnim biznisom) za Centralnu i Jugoistočnu Evropu.
"Broj reformi u Srbiji tokom proteklih 15 godina dobro se kotira u odnosu na svetski prosek po zemlji od 17 i proseka od 28 u zemljama regiona ECA,. Kao posledica toga, za osnivanje privrednog subjekta u Srbiji sada je potrebno samo 5,5 dana u odnosu na 56 dana pre 15 godina, što je 3 dana manje od opšteg proseka za privrede OECD-a sa visokim prihodima, izjavio je on.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti
Mondo ukrštenica za 22. decembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!