Ministarstvo finansija je saopštilo da štedne obveznice predstavljaju pristupačan finansijski instrument, koji zahteva minimalno ulaganje u iznosu od 2.000 dinara za dinarske i 100 evra za kupovinu štednih obveznica denominovanih u evrima.

Odluka o uvođenju štednih obveznica doneta je u cilju daljeg razvoja tržišta državnih hartija od vrednosti i olakšavanja uslova za ulaganje domaćim punoletnim fizičkim licima u državne hartije od vrednosti, čime se podstiče ovaj vid štednje, objašnjavaju iz Ministarstva finansija.

I prvi i drugi tip štednih obveznica emituje se sa rokom dospeća od dve, tri, pet i deset godina, a prodaju se po nominalnoj vrednosti koja za ove dinarske hartije iznosi 2.000 dinara, dok nominalna vrednost evro štednih obveznica iznosi 100 evra.

Štedne obveznice imaju kupone koji se razlikuju zavisno od ročnosti i valute.

Tako godišnji prinos na dinarsku štednu obveznicu sa rokom dospeća od dve godine iznosi 4,0 odsto, na trogodišnju hartiju je 4,5 odsto, na petogodišnju 5,25, a na 10-godišnju 6,25 procenata.

Na dvogodišnju štednu obveznicu denominavanu u evrima godišnja kamata je 1,0 posto, na trogodišnju 1,75 procenata, na petogodišnju 2,5, i na desetogodišnju 4,0 odsto.

Živimo li bolje: Statistika vs Građani

Jedan investitor može kupiti najviše 5.000 štednih obveznica denominovanih u dinarima po jednoj emisiji, odnosno 500 štednih obveznica denominovanih u evrima po jednoj emisiji.

Prodaja ovih hartija od vrednosti će se vršiti preko poslovnica Banke Poštanske štedionice a.d. Beograd, kod koje, prilikom kupovine, investitor otvara vlasnički i novčani račun.

Investitori su oslobođeni svih naknada prilikom upisa, uplate, otvaranja vlasničkog računa finansijskih instrumenata, isplate kupona i glavnice po osnovu štednih obveznica.

Da li vi prepoznajete ispravan fiskalni račun?

Građani koji su zainteresovani za ovaj vid štednje mogu da se prijave za kupovinu štednih obveznica od 20. novembra do 11. decembra 2017. godine, dok se podela štednih obveznica vrši po načelu prioriteta - što znači da prioritet u podeli imaju investitori koji se prvi prijave za kupovinu.

Investitor u štedne obveznice ne ostvaruje pravo na kamatu u pristupnom periodu i periodu do njihove emisije.

Planirani datum emitovanja štednih obveznica je 27. decembar 2017. godine.