• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

A kolika je vama 13. plata?

Izvor Tanjug

Za neke Srbe je i 12 redovnih plata "bonus", a onom pravom - "božićnjem"mogu samo da sanjaju. Ali, statistika kaže da onaj koji ga dobije u Srbiji ne dobije baš malo, u poređenju sa istočnom Evropom.

Mađari dobijaju najveći "božićni bonus" kako u nominalnom iznosu, tako i u njegovom procentualnom udelu u bruto prosečnoj plati u toj zemlji, Litvanci su na začelju liste, dok je iznos "13. plate" u Srbiji, koju primaju malobrojni srećnici, bar u apsolutnom iznosu u "zlatnoj sredini".

Izvor: Ilustracija MONDO

U Hrvatskoj "božićnica"skoro svakom drugom

Božićni bonusi su najrasprostranjeniji u Hrvatskoj, gde ih dobija do 44 posto zaposlenih, iako njihov iznos nije tako visok, a njihova isplata je takođe vrlo prisutna kompanijska praksa i u Sloveniji, gde ih dobija oko trećina zaposlenih, pri čemu je iznos nešto veći nego u Hrvatskoj. U Bosni i Hercegovini "13. platu" dobija oko 15 odsto zaposlenih.

To pokazuje istraživanje slovačkog poslovnog portala PayLab, sprovedeno za region Balkana, Centralne Evrope i zemalja Baltika, a čiji su rezultati dostavljeni agenciji Tanjug.

Prema ovoj studiji, "božićni bonus" u Mađarskoj u proseku iznosi oko 854 evra, što čini 91 odsto prosečne bruto zarade u toj zemlji.

U Srbiji, gde je isplata godišnjih bonusa retka pojava, budući da ih dobija tek 8,0 posto zaposlenih, "13. plata" iznosi prosečno 481 evro, ili 86 posto prosečne bruto plate, što je znatno više nego u Hrvatskoj ili Sloveniji.

Na trećem mestu po visini "božićnih bonusa" je Slovačka sa prosečnih 787 evra (79 posto bruto plate), na četvrtom je Bosna i Hercegovina sa 625 evra (78 posto bruto zarade), a peta je Češka čije građane na kraju godine obraduje novčana nagrada od 724 evra (69 odsto plate).

"Poštari" dobijaju 13. platu, i nastavljaju štrajk

Slovenci sa prosečnim bonusom od 422 evra (31 odsto plate) nalaze se na šestoj poziciji, a prate ih Poljaci sa iznosom od 262 evra (28 odsto), dok je "božićnica" u Hrvatskoj u proseku teška 185 evra (23 odsto plate).

ZA BOŽIĆ: U Hrvatskoj "13. plata" i za krave

Godišnji bonusi u Estoniji iznose u proseku 210 evra (22 odsto bruto plate), u Finskoj i Letoniji 624 evra i 186 evra, respektivno (21 procenat plate), a u Litvaniji 173 evra, što je takođe ekvivalent petini prosečne bruto zarade.

Isplata bonusa za božićne praznike je nešto manje uobičajena u zemljama Centralne Evrope, ali je njihov iznos daleko velikodušniji nego u ostalim zemljama obuhvaćenim istraživanjem, navodi se u istraživanju.

Tagovi

Komentari 30

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Maša

0 RSD

Дејан

Шта је то 13. плата?

Dubioza

Dobijamo kao bonus jer je to: 5000 bilo sad i bice 5000 u januaru, a vecina kolektiva to zove 13a plata i zadovoljni. A radi se svaki dan u tri smene i onda svi kukaju, čim malo nagrade svi presrećni. Srbija, zemlja kratke pameti.

special image