Predstavnici Vlade Srbije i grčke kompanije Mitilineos juče su konačno postigli dogovor o otplati 40 miliona dolara duga.
Reč je o odšteti koju naša zemlja mora da plati po osnovu presude Međunarodnog arbitražnog suda u Ženevi, zbog ugovora koji je kompanija RTB Bor potpisala devedesetih godina prošlog veka, a nikad ga nije ispunila.
Kako su saopštili iz ove kompanije, Vlada Srbije je predložila, a Mitilineos prihvatio, da se naknada otplati u četiri rate, bez kamate, zaključno sa decembrom ove godine.
Sporazum su sa sprpske strane potpisali ministar privrede Goran Knežević i ministar energetike Aleksandar Antić.
"Na ovaj način dve strane rešile su petnaestogodišnji problem i stvorile preduslove za Mitilineosove investicije", navodi se u saopštenju i najavljuje da će se ova grčka kompanija vrlo brzo vratiti na tržište Srbije.
Saradnja Mitilionesa i RT Bor je počela 1996. godine, ali je zbog međunarodnih sankcija Jugoslaviji zvanično formalizovana dve godine kasnije. Grčka kompanija se obavezala ugovorom daće Boru isporučivati 100.000 tona koncentrata rude i oko 3,5 tona cinka. Zauzvrat je RTB trebalo da isporuči 1.500 do 1.600 tona bakra i proizvoda na bazi bakra. Srpska strana svoj deo nije ispunila, a Grci nisu mogli da prinudno naplate dug jer je RTB Bor otišao u restrukturisanje 2004. godine i od tada do 2016. bio zaštićen od poverilaca.
U međuvremenu je Mitiliones tužio Srbiju pred artibražnim tribunalom u Ženevi i, kao i u većini međunarodnih slučajeva inostranih privatnih firmi protiv Srbije, dobio spor.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina