• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rast tržišta telekomunikacija Srbije (VIDEO)

Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić ocenila je da će srpsko tržište telekomunikacija ove godine porasti za 10 odsto, na obrt od 1,65 milijardi evra. "Taj rast je veći nego na tržištu Evropske unije, ali je naše tržište manje i naša privreda beleži rast veći nego u razvijenim zemljama", kazala je Matić u intervjuu agenciji Beta.

Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić ocenila je da će srpsko tržište telekomunikacija ove godine porasti za 10 odsto, na obrt od 1,65 milijardi evra.

"Taj rast je veći nego na tržištu Evropske unije, ali je naše tržište manje i naša privreda beleži rast veći nego u razvijenim zemljama", kazala je Matić u intervjuu agenciji Beta.

Prema njenim rečima, tržište telekomunikacija čini četiri do pet odsto bruto domaćeg proizvoda Srbije što je više nego u EU i potvrđuje dinamičan rast proteklih nekoliko godina.

Matić je najavila da će Ministarstvo raditi na izradi novih zakona, kako bi se srpska regulativa sektora telekomunikacija uskladila sa novim evropskim standardima zbog toga što je Zakon o telekomunikacijama rađen prema standardima iz 1998. godine.

Prvo će, kako je rekla, biti izmenjen Zakon o telekomunikacijama, da bi se premostio period do donošenja sveobuhvatnijeg zakona o elektronskim komunikacijama.

"Cilj je da se izmenama prilagodimo standardima iz 2002. godine kako bismo postepeno smanjivali taj jaz", kazala je Matić i dodala da je potrebno uskladiti standarde sa evropskim prvenstveno u liberalizaciji tržišta i tehničkih aspekata.

Prema rečima ministarke, izrada zakona o elektronskim komunikacijama trajaće vise od godinu dana jer bi trebalo da omogući da se standardi usaglase sa evropskim, ali i da taj propis bude u skladu sa stanje na srpskom tržištu.

"Zakon o elektronskim komunikacijama će zameniti Zakon o tekomunikacijama i obuhvatiće i satelitsko emitovanje programa, kablovsku televiziju i digitalizaciju televizije", navela je ona.

Kako je podsetila, digitalizacija televizije mora se sprovesti do 2015. godine, a u Evropskoj uniji cilj je da se sprovede do 2012. godine.

Ministarstvo planira i donošenje zakona o elektronskom dokumentu, koji će regulisati i elektronske arhive i bezbednost podataka u elektronskim komunikacijama, navela je ona.

Prema njenim rečima, za prosperitet u Srbiji neophodna je infrastruktura, što, kako je navela, "u naše vreme ne podrazumeva samo puteve i železnice, već i dobru telekomunikacionu infrastrukturu odnosno dobru mrežu optičkih kablova i mogućnost da svi krajevi Srbije imaju pristup telefoniji i internetu".

U Srbiji 40 odsto građana ima fiksnu telefon, a pristup mobilnoj telefoniji je 110 odsto, što je nešto više od većine zemalja u tranziciji, rekla je ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Jasna Matić.

Ona je najavila da će u prvih 100 dana rada Vlade biti usvojen pravilnik za uvođenje vajmaks Internet mreže što će biti priprema za liberalizaciju tržišta fiksne telefonije.



Dodala je da će uvođenje vajmaksa koji omogućava brz pristup Internetu i pružanje telefonskih usluga, omogućiti pojeftinjenje Interneta u Srbiji i povećati dostupnost Interneta i fiksne telefonije.

Ministarka je kazala da ne može da proceni koliko će Internet koštati jer će to zavisiti od prijavljenih kompanija.

Prava liberalizacija tržišta, koja podrazumeva izdavanje novih licenci za fiksnu telefoniju, ne može se očekivati ove godine, kazala je Matić.

"Mi imamo veliku firmu koja uživa monopol i naš cilj je da postupno liberalizujemo tržište da ne bismo ugrozili poslovanje Telekoma, ali da bismo sa druge strane obezbedili dinamičniji razvoj tržista, konkurenciju i smanjivanje cena", kazala je ministarka telekomunikacija i informacionog društva.

Srbija sada vodi završnu fazu pregovora o pristupanju Svetskoj trgovinskoj organizaciji i u toj fazi pregovara se o dinamici liberalizacije sektora usluga u Srbiji, uključujući i telekomunikacije.

"Do proleća ćemo finalizovati te pregovore i videti koliki će biti tranzicioni period koji možemo dobiti", a nakon toga će se to uskladiti sa sposobnošću Telekoma da se prilagodi konkurenciji, rekla je Matić i istakla da se Telekom uspešno prilagodio liberalizaciji u sektoru mobilne telefonije.

Srbiji predstoji liberalizacija svih usluga, kroz koju su razvijene zemlje prošle tokom prošle decenije, kazala je ona.

"Mi smo čekali i sada treba da se prilagodimo novoj situaciji na svetskom tržištu", istakla je ministarka.

Pravilnik o vajmaksu je završen tokom mandata prošle vlade, ali, kako je navela Matić, Ministarstvo sada razmatra da li je bolje da se izdaju licence na nacionalnom ili regionalnom nivou, da bi se opseg radiofrekvencija za vajmaks što bolje iskoristio, a korisnici dobili što bollje i dostupnije usluge.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image