• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Radujko: Integracija MTS i fiksne telefonije

Generalni direktor "Telekoma Srbija" Branko Radujko najavio je u četvrtak u intervjuu Tanjugu da će kompanija objediniti usluge fiksne i mobilne telefonije i Internet, a prvi rezultati biće vidljivi već krajem ove godine.

Generalni direktor "Telekoma Srbija" Branko Radujko najavio je u četvrtak u intervjuu Tanjugu da će kompanija objediniti usluge fiksne i mobilne telefonije i Internet, a prvi rezultati biće vidljivi već krajem ove godine.

"Telekom Srbija" je 30. jula ove godine usvojio Strateški plan razvoja za narednih pet godina, prvi u istoriji kompanije, koji obuhvata finansijske planove i organizacione promene, a suštinska novost biće konvergencija fiksne i mobilne mreže, kao i novi pristup prema korisnicima kroz integrisanu ponudu, rekao je Radujko.

"Samim tim, nema više potrebe da kompanija bude podeljena na mobilnu telefoniju i na fiksnu mrežu. Dakle, imaćemo jednu jedinstvenu direkciju za tehniku koja ima zadatak da vodi ka potpunoj konvergenciji fiksne i mobilne mreže", precizirao je Radujko za nacionalnu agenciju.

Govoreći o planovima da se na tržište izađe sa novim objedinjenim uslugama, Radujko je objasnio da to znači ponudu paketa "Telekoma" koji će istovremeno uključivati telefoniju, Internet i zabavne sadržaje, kao što je, naprimer, televizija najnovije generacije (IP TV).

Strateški plan razvoja "Telekoma" predviđa intenzivni razvoj širokopojasnog pristupa (broadband), ključnog za razvoj telekomunikacija u Srbiji, kazao je Radujko i dodao da to treba da omogući mnogo veći broj korisnika Interneta nego sada.

Radujko je naglasio da se "Telekom" zalaže za liberalizaciju tržišta telekomunikacija u Srbiji, ali ne na način da "Telekom" ili neka druga kompanija ima obavezu da investira u najnerazvijenija područja, gde ulaganja nisu isplativa, a da takvu obavezu druge telekomunikacione firme nemaju.

"Telekom" se u poslednje vreme intenzivno zalaže za liberalizaciju tržišta, sa ciljem da taj sektor u Srbiji ojača, jer svaka konkurencija je dobra i za rast sektora i za krajnje korisnike, rekao je on.

"Ukoliko budemo imali konkurenciju u fiksnoj telefoniji, podelićemo prihode, ali možda i neke obaveze poput razdvajanja dvojnika, na primer, primenom novih tehnologija, kao što je "vajmaks" (Wi-Max)", rekao je prvi čovek "Telekoma" i dodao da "vajmaks" tehnologija za "Telekom" nije ništa novo, jer njegova ćerka- firma u Crnoj Gori "Mtel" pruža usluge fiksne telefonije putem "vajmaksa".

Iako "Telekom" u fiksnoj telefoniji ima monopol i taj deo nije profitabilan, u mobilnoj telefoniji ima ozbiljnu konkurenciju u vidu dve veoma kredibilne i respektabilne kompanije, ali u tom segmentu ostvaruje najveći deo profita, naveo je on i izrazio ubeđenje da prihodi "Telekoma" i njegova profitabilnost ubuduće, uprkos novoj konkurenciji, neće biti u opasnosti.

Govoreći o poslovnim rezultatima "Telekoma", Radujko je naveo da je za prvih sedam meseci prihod kompanije porastao u odnosu na isti period prošle godine za oko 15 odsto, dobit iz poslovanja veća je za 21 odsto, "što je jako dobra vest za kompaniju" i dodao da je neto dobit bila za oko dva odsto manja u odnosu na prošlu godinu.

"Razlozi za manju neto dobit bile su otplate kamata u vezi sa zajmom za kupovinu 'Telekoma Srpske', ali i veoma nestabilan kurs dinara u prvom delu ove godine", objasnio je Radujko i dodao da očekuje da će do kraja godine i neto dobit "Telekoma" biti pozitivna.

U odgovoru na pitanje da li se promenila vlasnička struktura "Telekoma", Radujko je kazao da i dalje 80 odsto udela ima država Srbija, a 20 osto grčka kompanija "OTE" i napomenuo da je ove godine "Dojče Telekom" postao akcionar u "OTE"-u (sa oko 25 odsto) i posredno postao akcionar "Telekoma Srbija".

Radujko je istakao zadovoljstvo poslovnim rezultatima "Telekoma Srpske" i crnogorskog "Mtela" (koji rade u sastavu Telekoma) u prvih godinu dana i precizirao da je "Telekom Srpske" za prvih godinu dana zadržao dominantu poziciju i Republici Srpskoj ali je zabeležen i ozbiljan prodor u drugi entitet.

Primera radi, sa osam hiljada mobilnih pretplatnika u drugom delu Bosne i Hercegovine, u Federaciji BiH, u trenutku preuzimanja komanije, taj broj je porastao na više od 140.000 pretplatnika mobilne telefonije.

"U Crnoj Gori je praktično oboren svojevrsni rekord u telekomunikacijama, jer je za period od osam ili devet meseci 'Mtel' uspeo da osvoji više od 20 odsto tržišta mobilne telefone u Crnoj Gori", kazao je on i istakao da je "Mtel" to ostvario kao treći operater mobilne telefonije u Crnoj Gori, što nije zabeleženo u toj oblasti u Evropi.

U međuvremenu, takođe u Crnoj Gori, "Telekom Srbija" je pobedio na međunarodnom tenderu za izgradnju optičke mreže duž crnogorske železnice, od Bjelog Polja do Bara, i ta investicija od šest miliona evra omogućiće "Telekomu" da bude vlasnik polovine kapaciteta tog optičkog kabla duž Crne Gore, što utiče na dodatni rast vrednosti kompanije, rekao je on.

Ovim projektom "Telekom Srbija" uspeo je da se poveže sa podvodnim kablom Bar-Krf i time bitno popravi svoju poziciju na regionalnom tržištu kada su kapaciteti u pitanju.

Zamoljen da prokomentariše medijske spekulacije da je "Telekom Srbije" zainteresovan da kupi jednog mobilnog operatera u Makedoniji, Radujko je rekao da je tačno da postoji mogućnost da se prodaje kompanija "Cosmofon“, koja je vlasništvo grčkog "OTE"-a, a ta kompanija je manjinski akcionar srpskog "Telekoma".

"S obzirom na činjenicu da je 'Dojče telekom" akcionar u 'OTE', a ranije je postao vlasnik makedonskog "Telekoma", bivše nacionalne kompanije 'Makedonski Telekom', kada se sabere tržišni udeo te dve kompanije u Makedoniji, praktično se radi o nekoj vrsti monopola i zato će 'OTE' najverovatnije odlučiti da proda tu kompaniju", objasnio je Radujko i najavio da se u "Telekomu Srbija" pažljivo analizira ova, kao i neke druge prilike za novo širenje u regionu.

Odgovarajući na pitanje da li je tačno da će "Telekom Srbija" povećati cenu usluga fiksne telefonije, Radujko je rekao da je na sednici Upravnog odbora 30. jula predloženo povećanje cena i predlog je upućen Regulatornoj agenciji.

U međuvremenu smo predložili Agenciji i resornom ministarstvu i alternativno rešenje, a to je da se potpuno liberalizuje tržište i da se onda cene utvrđuju na tržištu, a ne administrativnim odlukama, objasnio je Radujko.

Direktor "Telekoma Srbija" je podsetio da je cena mesečne pretplate za fiksni telefon u Srbiji 75 dinara, oko 3,5 evra u Bosni i Hercegovini, u oba entiteta, a u Crnoj Gori je pet evra, dok je u Hrvatskoj oko sedam evra.

"Ono što je skupo u fiksnoj telefoniji - jeste telefoniranje prema inostranstvu, a tačno je i da su u Srbiji skupe Internet usluge i mi smo predložili već neke konkretne mere RATEL-u, kako da se dođe do ili nižih cena, ili za istu cenu do većih brzina pristupa Internetu", kazao je Radujko.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image